Ekonomi

Ev almak isteyenlere müjdeli haber! Konutta KDV indirimi uygulanacak

Gayrimenkul sektöründe tüketicileri rahatlatacak yeni model gündeme geldi. Konut alım satımında KDV sistemi değişiyor. Bu yeni modele göre 150 metrekareyi aşan konutlarda ikili KDV sistemi uygulanacak. Eski sisteme göre 1 milyon TL değerinde 155 metrekarelik bir konutun KDV’si 180 bin TL idi. Yeni uygulama ve modele göre aynı değerdeki evin KDV’si 83 bin 217 TL’ye kadar gerilemiş olacak. Tüketicileri ve konut sektörünü heyecanlandıran yeni modelin detayları belli oldu.

Konut KDV Hesaplamasında Yeni Dönem

Bilindiği üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın temel gıda ürünlerinde 7 puanlık vergi indirimi yapması, tüketiciler tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı. Bunun ardından gözler KDV’de atılacak yeni adımlara çevrilmiş ve benzer adımların konut sektöründe yaşanması beklenmişti. Yeni modele göre 150 metrekareyi aşan konutlar öncülük yapacak. Bu konutlarda ikili KDV sistemi uygulanacak. Örneğin, 155 metrekare bir dairede mevcut sistemde olduğu gibi 150 metrekareye kadar olan kısım için yüzde 1-8 KDV uygulanacak. Kalan 5 metrekarelik bölüm ise yüzde 18 KDV’ye tabi olacak.

Çeşitli Sektörlerde KDV İndirimi Gündemde

Bu kapsamda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın odalar ve gayrimenkul sektör temsilcileri ile görüşmeleri tüm hızıyla devam ediyor. Sektörden gelen talepler ele alınırken tıpkı gıda sektöründe olduğu gibi tüketiciyi memnun edecek bir model uygulanacak. Konutta yapılacak KDV indiriminin ardından elektrik, su, doğal gaz gibi temel ihtiyaçlardaki vergilerin de indirilmesi gündeme gelebilir.

Konutun Semtine Göre KDV Oranı Değişmeyecek

Konutta KDV yüzde 1 ve 8 olmak üzere semtine göre değişiklik gösteriyor. Konut satışlarında KDV sadece yeni konutlardan alındığı için ikinci el konutlarda KDV indirimi bir anlam ifade etmiyor. Örnek olarak Çankaya ve Mamak’ta bulunan dairelerin hesaplanmasında KDV oranları yüzde 1 ve 8 arasında değişiyor. Yeni düzenleme ile konutlardaki KDV oranı değişikliği ortadan kaldırılacak.