Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

e-Devlet üzerinden başvurular başladı! Dördüncü faz destek ödemeleri: Başvuran her aileye 1.100 TL veriliyor

e-Devlet üzerinden yapılan başvurular kapsamında ailelere 1.100 TL ödeme yapılıyor. Söz konusu ödemeler hakkında çok önemli bir duyuru yayımlandı. 1100 TL pandemi yardım parası sorgulamaları e-Devlet üzerinden yapılırken salgın döneminde ihtiyaç sahibi birçok vatandaşa sağlanan 1100 TL pandemi yardım parası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 100 TL yükseltilmişti. Söz konusu destek için başvurular devam ederken başvuru yapılan ekran üzerinden başvuru yapan vatandaşlar başvuru sonuçlarını da sorgulayabilirler. Ayrıda aynı aileden yapılan birden fazla başvurular da tek başvuru olarak değerlendirilecektir.

BAKAN YANIK AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Konu ile ilgili olarak Koronavirüs salgını nedeniyle zor zamandan geçen vatandaşlara, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 1.100 TL destek ödemesi yapılıyor. Alınan yeni karara göre ihtiyaç sahibi ailelere 1100 TL sosyal yardım sağlanıyor. Bakan Yanık ise bu konu hakkında bir açıklama yapmıştı. Bakan Yanık açıklamalarında tam Kapanma Sosyal Yardım Programı ile başvuruya gerek olmadan, 2 milyon haneye ulaşacaklarını belirtti ve şöyle devam etti:

“Bir önceki Sosyal Destek Programımızın başvurularını e-Devlet üzerinden almıştık. Daha önce e-devlet üzerinden başvurmuş ve ihtiyaç sahibi olduğu SYDV’lerimiz tarafından tespit edilmiş 2 milyonu aşkın haneye, hane başı 1.100 TL tutarında ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ödemesi gerçekleştireceğiz”

TEK BAŞVURU DEĞERLENDİRİLECEK

Pandemi Sosyal Destek Faz-3 Başvuruları, e-Devlet üzerinden “T.C. Kimlik Numarasının” son hanesine göre alınırken başvuru süreci e-Devlet üzerinden kontrol ediliyor. Değerlendirmeler ise hane bazlı yapılacak ve aynı haneden fazla başvuru yapılırsa tek başvuru olarak değerlendirilecek. Ancak bazı kişilerin başvuruları değerlendirilmeyecek. Bu kişiler ise şöyle paylaşıldı:

Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,

5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri

5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler)

İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar