Ekonomi

Altın yatırımı yapmayı düşünenler dikkat! Altın ve para piyasaları uzmanından altın yatırımcılarına “doğru zaman” uyarısı geldi!

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal harekatıyla birlikte finansal piyasalarda da hareketlilikler başladı. Savaşın ilk ve hızlı etkisi altın fiyatlarında görülürken, altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar sonrası uzmanlardan da uyarı ve tavsiyeler geldi. Bu süreçte altın fiyatlarına ve gündemdeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunarak dikkatleri çeken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, peş peşe yaşanan gelişmeler sonrası sıçrayış yaşayan altın fiyatlarına dair yeni bir değerlendirmede bulundu. Altına ilişkin yeni tahminlerini paylaşan Memiş, altın almayı düşünen yatırımcılar için “doğru zamanı” da anlattı. İşte detaylar…

İslam Memiş: Ciddi Bir Belirsizlik Var

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, TGRT Haber’e yaptığı açıklamalarında, altın yatırımcılarının beklediği tahminlerini paylaştı. İslam Memiş, savaş ile birlikte tüm yatırım araçlarının yukarı yönlü hareket etmesini değerlendirdi ve açıklamasında “2021’de 2022 yılı için tüm yatırım araçlarının birlikte hareket edeceği ve yarışacağı bir yıl olacağını söylemiştik. Manipülasyon piyasası oluştuğundan yatırım araçlarının beraber yarıştığı bir durum meydana geldi. Bu da yatırımcıların kafasını karıştırıyor. Dolar yükseliyor, dış borsalarda satışlar var, pariteler dipte, altın yükseliyor… Ciddi bir belirsizlik var.” dedi.

Uzman İsimden Kripto Para Açıklamaları

Yatırım araçları piyasasında ciddi bir belirsizlik olduğuna ve piyasasının şimdilerde “manipülasyon piyasası” olduğuna dikkat çeken Memiş, yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini ifade etti. Öte yandan kripto paralarla ilgili olarak da fikirlerini paylaşan Memiş, kripto para yatırımcılarına yönelik olarak “Yatırımlarını geniş bant aralığında konumlandırsınlar. Menipülasyon piyasasında yatırımcıların yükseliş ya da düşüş trendine girmemesi gerekiyor. 32 bin ve 52 bin dolar aralığında gelen haber akışlarına göre sert yükseliş ve sert düşüşler olabilir.” dedi.

Memiş Altın Almayı Düşünenlere Seslendi

Kripto para piyasalarına ilişkin açıklamalarının yanında Memiş, altın almayı düşünen yatırımcılar içinse “Bir şey sürekli yükselmez. Birkaç hafta sabırla bekleyiniz. Yüksek fiyatlardan alanlar düşük fiyatlardan da almak isteyecektir” sözlerini dile getirdi. Memiş ayrıca gram altın fiyatının bu süreçte 900 TL altına sarkmasının güçlü bir ihtimal olduğunu da öne sürdü.