Ekonomi

SGK çalışan kadınlara destek ödemelerini başlattı! İş hayatındaki kadınların hesabına bu ödemeler anında yatırılıyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kadınların çalışma hayatındaki yerinin korunması adına çeşitli destekler sunuyor. Özellikle çalışan anneler için birçok destek programı sunan SGK, kadının istihdamdaki yerinin korunması amacı ile süt parası, doğum yardımı, iş görmezlik ödeneği, yarı zamanlı çalışma destekleri gibi destek ve yardımlarda bulunuyor. Öte yandan çalışan anneler için SGK tarafından bakıcı desteği de sunuluyor. Bu noktada, kadının çalışma hayatındaki yerinin korunması amaçlanıyor ve çalışan kadınlar bu ödeneklerden kolaylıkla yararlanabiliyor. İşte kadınlara yönelik SGK tarafından verilen çeşitli destekler ve detayları…

Doğum, Süt ve Emzirme Parası

SGK tarafından çalışan ya da çalışmayan tüm anneler için verdiği destek ödemelerinde ilk sırada doğum parası yer alıyor. SGK ilk çocuk için doğum parası olarak 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonrası içinse 600 TL destek ödemesi gerçekleştiriyor. SGK bu desteği doğum parası ve süt parası olarak sağlıyor. Öte yandan SGK tarafından süt parası olarak bilinen emzirme ödeneğinde, kadının çalışıyor olması gerekiyor. SGK çalışan kadınlara emzirme parası olarak 225 TL destek veriyor.

İş Görmezlik Desteği

Bir diğer taraftan SGK, doğum yapan kadınlar için de iş görmezlik desteği sunuyor. Bu ödenekten yararlanmak isteyen kadınların doğum öncesinde SSK’lı olarak çalışıyor olması gerekiyor ve kadınların izin dönemlerinde SGK, iş görmezlik desteği veriyor. Çalışan kadınların doğum yapmadan önce ve doğum yaptıktan sonraki 16 haftalık izin dönemlerinde, çalışılmamış olan dönemin paraları devlet tarafından karşılanıyor.

Çalışan Annelere Bakıcı Desteği

Bir diğer taraftan çalışan anneler için bakıcı parası da ödeniyor. Çalışan annelere verilen bu destekten yararlanmak isteyen kadınların, doğumdan sonra da çalışmaya devam etmesi ya da doğum sonrasında yeni bir iş kurmak istemesi gerekiyor. E-Devlet üzerinden başvurusu yapılabilen bu proje dahilinde 325 Euro destek sunuluyor. Ancak bu destekten sadece 5510 Sayılı Kanun kapsamında SSK’lı (4A) anneler yararlanabiliyor.