Editörün SeçtikleriEkonomi

Maaşı asgari ücret olan herkese kötü haber!

Asgari ücret ile maaş alan herkese bugün kötü haber geldi. Türk-İş’in yaptığı araştırma sonucunda mart ayı içerisinde 4 kişilik bir ailenin yaşamını devam ettirebilmesi ve yeterli dengeli beslenmesi için harcaması gereken açlık sınırı 4 bin 928 TL olarak belirlendi. Bu rakamın asgari ücretin üzerinde olması vatandaşı kızdırdı.

Bununla beraber gıda ile giyim, ulaşım, eğlence, ulaşım ve barınma gibi birtakım zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı olarak tanımlanan yoksulluk sınırı ise 16 bin 52 TL olarak çıktı.

SONUÇLAR ŞOKE ETTİ

Araştırma Türk-İş tarafından yapıldı. Vatandaşların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaçlarındaki fiyat değişimlerini belirlemek için her ay yapılan Açlık ve Yoksulluk Sınır Araştırması bu ay sonuçlarıyla herkesi şoke etti.

YAŞAMAK İÇİN 6 BİN 473 TL GEREKİYOR

Bekar bir kişinin yaşama maliyeti aylık 6 bin 476 TL olarak belirlendi. 4 kişilik bir aile Ankara’da yaşarken, harcaması gereken tutar bir önceki Şubat ayına göre yüzde 8,24 oranında arttı. Bu da son 12 aylık tutarı yüzde 76,39 olarak çıkmasına neden oldu.

ARTIŞLAR CAN YAKTI

Buna göre fiyatı artış gösteren ürünler şu şekilde sıralandı:

Dana, kuzu, tavuk ve balık eti, beyaz ekmek, makarna, meyve ve sebze, tereyağı, margarin, zeytinyağı, reçel, pekmez, çay

Bunların dışında salça ve ıhlamur fiyatı değişmedi, bal ile bazı yoğurt markaların fiyatında düşüş gözlemlendi.