Editörün SeçtikleriEkonomi

Nisan ayına zamlarla giriş yaptık! Şaka gibi! Bir zam da elektriğe geldi!

Vatandaşlar 1 Nisan’a ne yazık ki gözlerini zamlarla açtı. Dün gece saatlerinde BOTAŞ, yaptığı açıklamasında doğal gaz fiyatlarına zam yapıldığını duyurmuş, gerekçesini de yazılı olarak yapmıştı. Bir zam haberi de elektrik üzerinden geldi. Nisan ayına zamlarla giriş yapan vatandaşlar tepkilerini sosyal medya üzerinden “Şaka gibi” diyerek getiriyor.

Gelen son dakika zam haberine göre sanayi abonelerine elektrik fiyatlarında yüzde 20,01 ile yüzde 26,37 arasında zam yapıldı.

Konut ve ticarethane aboneleri için de zam yapıldığı belirtildi. Buna göre konut abonelerine ise 2 kuruş zam yapıldı.

SANAYİ ABONELERİNE NE KADAR ZAM GELDİ?

Resmi Gazete’de yer alan kararda, alçak gerilim sanayi aboneleri için kilovatsaat başı elektrik fiyatının 191,77 kuruştan 230,10 kuruşa çıktığı belirtildi.

MESKENLERE NE KADAR ZAM GELDİ?

İlk kademede bulunan mesken abonelerinin tarifesinde, kilovatsaat başı fiyat 112,41 kuruştan 112,43 kuruşa yükselirken; yüksek kademede 167,83 kuruştan 167,85 kuruşa çıktı.

TİCARETHANELERE NE KADAR ZAM GELDİ?

İlk kademede yer alan ticarethane abonelerinin tarifesinde elektriğin kilovatsaat başı fiyatı ise 167,43 kuruştan 167,45 kuruşa yükseldi. Yüksek kademedeki kilovatsaat başı fiyat ise 222,70 kuruştan 222,73 kuruşa çıktı.

VATANDAŞA NİSAN AYI ZAMLARLA GELDİ

Yapılan zamlar sonrasında fiyatların vatandaşa nasıl yansıyacağı da belli oldu.Elektrikten önce doğal gazda da konut ve sanayi kemsinde yüksek miktarda zam yapılmıştı. Dün de mart ayının son gününde şeker fiyatlarına yüzde 31 oranında zam geldiği duyurulmuştu.