Ekonomi

Kaymakam Maaşları Ne Kadar? 2022 Güncel

2022 yılı kaymakam maaşları, yapılan son düzenlemeler ile 2022 yılı ocak ayında duyurulan kaymakam maaşları 19 bin 520 TL olarak açıklanmıştır. Bulundukları bölgeye ve kıdem yıllarına göre kaymakam maaşları göre farklılık gösterir. Kaymakamlık mesleğinde de pek çok meslekte olduğu gibi kıdem göre kaymakam maaşları farklılık gösterir.

2022 Yılı Kaymakam Maaşları Ne Kadardır?

2022 yılı kaymakam maaşları, meslek hayatlarındaki yıl sayısına göre artış gösterir. Mesleğe yeni atanan kaymakamlar için en düşük kaymakam maaşı ile çalışmaya başlarken, kıdemleri arttıkça buna paralel olarak aldıkları maaş da artar. Hakimlik maaşlarının azalıp artması şu şekildedir:

 • Kaymakam maaşlarını belirleyen en önemli etken, kaymakamların kıdemleri yani meslekte geçirdikleri sene sayısıdır. Kıdemleri arttıkça kaymakamların aldıkları maaşlar da artar.
 • Kaymakamlar ayrıca her devlet görevlisinin faydalandığı haklardan ve imtiyazlardan da yararlanırlar. Evli ve çocuk sahibi kaymakamlar, aile ve çocuk yardımından yararlanırlar.
 • Kaymakamlık maaşları, hizmette geçirdikleri yıla göre belirlenir. En düşük kaymakam maaşını mesleğe yeni atanan kaymakamlar alırlar. Meslekte geçirdikleri yıl arttıkça, kaymakam maaşları da artar.
 • Mesleğe ataması yeni yapılan kaymakamları aldıkları maaşlar; 12 bin 712 TL tutarındadır.
 • Kıdem yılları arttıkça, kaymakamların maaşları da artar, 19.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Kaymakam Olmak için Hangi Bölümden Mezun Olmak Gerekir?

Kaymakam olabilmek için, belirlenen bölümlerden mezun olmak gereklidir. Bu bölümler 4 yıllık lisans eğitimi veren üniversitelerin belirlenmiş bölümleridir. Bu bölümler dışında kalan bölümlerden mezun olanlar, hiçbir surette kaymakam olmak için başvuruda bulunamazlar. Kaymakam olabilmek için okunması gereken bölümler aşağıda sıralanmıştır:

 • Siyasal Bilgiler Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İktisat Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi

Kaymakam Olmak için Başvuru Şartları Nelerdir?

Kaymakamlık başvurusu yapmak isteyenlerin taşımaları gereken şartlar vardır. Bu şartları taşımayanlar hiçbir surette kaymakam olmak için başvuru yapamazlar. Bu şartları taşıyan kişiler kaymakam olmak için başvuruda bulunurlar, gerekli başarıyı gösteren adaylar, kontenjan dahilinde kaymak olarak atanabilirler.

Kaymakamlar, ilçelerin en yüksek mevkili idari ve mülki amiridirler. Bu nedenle liyakat ve yeterliliğe uygun, bu mesleği layığı ile yerine getirecek kişiler seçilmelidir. Kaymakam olma süreci eğitimleri, sınavları, mülakatları ve stajları kapsayan uzun ve zor bir süreçtir.

Bu nedenle bu mesleğin gereklerini yerine getirebilecek salahiyete sahip kişiler kaymakam olmak için başvuru yapmalıdır. Kaymakamlık başvurusu yapmak isteyenlerin taşımaları gereken şartlar şunlardır:

 • Kaymakam olmak için başvuru yapacak ve gerekli aşamalardan geçtikten sonra kaymakam olabilecek kişilerin 35 yaşını doldurmamış olmaları gerekir.
 • Kaymakam olmak isteyenler, belirtilen fakültelerde 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış olmaları gerekir.
 • Yapılan kaymakamlık sınavından en az 70 puan almış olmaları gerekir.
 • Sınavdan yeterli puanı almış olanlar, 4 aşamalı bir mülakat sürecine tabi tutulurlar.
 • Bütün sınav ve mülakatları başarılı bir şekilde geçmiş olan kişiler, kontenjan dahilinde kaymakam olarak ihtiyaç olan bölgelere atanırlar.
 • Yalnız kaymakam olmadan önce devletin belirttiği yerlerde 3 yıllık stajlarını bitirmiş olmaları gerekir.

Kaymakam Olanlar Kaç Sene Görevde Kalırlar?

Kaymakamların görevlerini yürütme süreleri, bölgeden bölgeye değişiklik gösterir. Kaymakamlar, ilçelerin en yüksek mevkili idari ve mülki amiridirler. Kaymakamlar valilerin emri altında mesleklerini icra ederler. Görevde kalma süreleri genellikle görev yaptıkları bölgeye göre 2 ile 5 yıl arasında değişir.

Kaymakam maaşları, çalıştıkları bölgeye ve hizmette geçirdikleri yıl sayısına göre değişir. Kaymakam maaşlarını etkileyen en önemli etken kıdemdir. Kıdem arttıkça kaymakam maaşları da buna paralel olarak artacaktır.