Editörün SeçtikleriEkonomi

Araç Sahipleri Dikkat! İndirim Beklerken Zam Yapıldı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada zorunlu trafik sigortasının her ay yüzde 2,25 zamlanacak olmasının trafikte sigortasız araç sayısının artmasına neden olacağını belirtti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, trafikteki 25 milyon aracın 5 milyonunun zorunlu trafik sigortası bulunmadığını bildirdi. Akaryakıt fiyatlarındaki, araç muayene ücretlerindeki, motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ve bakım ölçüm ücretlerindeki artışların halihazırda birçok vatandaşı etkilediğine dikkati çeken Palandöken, sigorta şirketlerine de zorunlu trafik sigortasında her ay yüzde 2,25 zam yapma yetkisi verildiğini belirtti.

İndirim Beklerken Zam Yapıldı

Palandöken, “Zorunlu trafik sigortasının her ay yüzde 2,25 zamlanacak olması trafikte sigortasız araç sayısının artmasına neden olur. Esnaf da vatandaş da zorunlu olan bu trafik sigortası ücretlerinde indirim beklerken zam yapılmasından mustarip” değerlendirmesini yaptı.

Araç Sahipleri Zorunlu Olan Bir Sigortayı Bile Yaptırmayacak

Bu ay itibariyle en düşük trafik sigortası ücretinin 1263 lira olacağını vurgulayan Palandöken, “Bu durum sigortasız araç sayısıyla birlikte trafikteki tehlikeyi artırmaktan başka bir işe yaramaz. Çünkü bu araçların ek olarak zaten akaryakıt, MTV, bakım, muayene, çeşitli ölçüm ücretleri gibi birçok daha masrafı var. Bu masraflar da zorlarken araç sahipleri zorunlu olan bir sigortayı bile yaptırmaya çekinir hale gelecektir” ifadelerini kullandı.