Sağlık

Şeker Ölçüm Cihazını Devlet Karşılıyor Mu?

Şeker ölçüm cihazının karşılanması devlet tarafından yapılmıyor. Şeker hastalarının şeker ölçüm cihazını kendi bütçelerinden karşılaması gerekir. Şeker ölçüm cihazlarının fiyatı geniş bir yelpazede değişiklik gösterir. Dolayısıyla şeker hastalarının şeker ölçüm cihazını alırken iyi bir araştırma yapması gerekir.

Şeker Ölçüm Cihazı Hangi Kriterleri Sağlamalı?

Şeker ölçüm cihazının kriterleri cihaz satın alınırken göz önünde bulundurulmalıdır. Piyasada birçok şeker ölçüm cihazı bulunur. Bununla birlikte hepsi aynı kaliteye sahip değildir. Bazı şeker ölçüm cihazları her zaman doğru sonucu vermez. Bu durum para kaybına neden olacağı gibi şeker hastalarının sağlığını da olumsuz etkiler. Bu nedenle şeker hastaları cihazı alırken bazı kriterleri göz önünde bulundurmalıdır. Şeker ölçüm cihazını alırken göz önünde bulundurulması gereken kriterler şu şekildedir.

  • Alacağınız ürünün bilindik marka olmasına dikkat edin. Şeker hastalarının hangi markaya güvenip kullandığını anlamak için araştırma yapın.
  • Cihaz hakkında eğitim almayı ihmal etmeyin. Cihazı satın alındığınız ilk sürede sahip olduğunuz eğitim hayati önem taşır.
  • Şeker ölçüm cihazının çoklu kullanıma uygun olmasına dikkat edin. Cihazın çoklu kullanım özelliği olması üst kol, ön kol, uyluk ya da bacak baldırından kan örneği alınabileceği anlamına gelir. Standart ürünlerde sadece parmaktan kan alma özelliği vardır.
  • Cihazın sonuç verme süresinin en az beş saniye içinde gerçekleşmesine dikkat edin. Özellikle hipoglisemi yaşayan kişiler için bu durum çok önemlidir. Eğer kan şekeri ölçümünüz tehlikeli seviyede düşükse anında farkına varırsınız. Bu sayede tehlikeyi gidermek için yeterli miktarda şeker tüketirsiniz.
  • Cihazların hafıza kapasitesi değişiklik gösterir. Bazı cihazlar 10 test verisini hafızasında tutarken bazı cihazlar 500 test verisini aklında tutar. Satın alırken yüksek hafıza kapasitesi olan cihazları almak daha iyi sonuç verir.
  • Şeker ölçüm cihazlarının boyutu değişiklik gösterir. Satın alırken az yer kaplayan ve kolay taşınabilir cihazları tercih edin. Böylece pratik bir şekilde şeker ölçümü yapabilirsiniz.
  • Hafıza deposu yapan şeker ölçüm cihazlarını tercih edin. Bazı şeker ölçüm cihazları hafızada depolaması yapar. Bazı cihazlarda bilgisayara senkronize etme özelliği bulunur. Bu verilerin bilgisayar ortamında toplanması birçok konuda avantaj sağlar. Depolanan bu verileri dilediğiniz zaman indirebilir ve doktorunuzla paylaşabilirsiniz. Bu sayede kan şekeri değerlerinizi uzun zamanlar boyunca kontrol edebilirsiniz. Verilerin depolanmasının bir başka avantajı da cihaz kaybolsa bile kayıtların korunmasıdır.
  • Cihazların yazı boyutu farklılık gösterir. Eğer görme konusunda sorunlarınız varsa okumayı kolaylaştırmak adına büyük boyutlu yazıları olan cihazları seçin.
  • Satın alacağınız cihazın kolay kullanılmasına özen gösterin. Bazı durumlarda hızlı ve pratik şekilde kan ölçümü yapmak için kullanımı karışık olan cihazları tercih etmeyin.

En İyi Şeker Ölçüm Cihazları Hangileridir?

Şeker ölçüm cihazlarının iyisi sağlık açısından önemlidir. Piyasada birçok şeker ölçüm cihazı bulunur. Piyasada bulunan en iyi şeker ölçüm cihazını bulmak için şu seçeneklere bakabilirsiniz.

a)Accu-Check Aktive

5 saniyede sonuç veren pratik bir cihazdır. 350 veriyi hafızasında tutar. Bu verileri bilgisayar ortamına aktarır. Yetersiz doz olduğunda uyarı verir.

b)Accu-Check Performa Nano Kan Şekeri Ölçüm Cihazı

Büyük yazı boyutuna sahip 5 saniyede sonuç veren bir cihazdır. 500 veriyi hafızasında tutar. Kızılötesi ile veri aktarımı yapabilir.

c)Contour TS Şeker Ölçüm Cihazı

Farklı yerlerden kan alıp 8 saniyede sonuç veren bir cihazdır. 250 veriyi hafızasında tutar.

d)GluNeo Lite Şeker Ölçüm Cihazı

Farklı yerlerden kan alma özelliği olan bir cihazdır. Kablo ile verileri doğrudan bilgisayara aktarma özelliği bulunur.

e)GlukoDr Super Sensor Şeker Ölçüm Cihazı

10 saniyede sonuç veren bir cihazdır.

f)Optium Xceed Şeker Ölçüm Cihazı

Büyük ekranlı 5 saniyede sonuç veren bir cihazdır. 450 veriyi hafızasında tutar.