Editörün SeçtikleriEkonomi

Cumhurbaşkanından zam müjdesi! Asgari ücrete 2. zam yükleniyor! En az 995 TL zam sinyali geldi!

Türkiye’nin yaklaşık yüzde 50’sinden fazla çalışan kesimi asgari ücret alıyor. Ancak yılbaşından bu yana gelen peş peşe zamlar asgari ücretin resmen erimesine neden olurken, vatandaşlar her ay geçinmekte daha da zorlanmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamasında dar gelirli vatandaşları sevindirirken, gözler asgari ücrete 2. Zam konusuna çevrildi.

Erdoğan, yaptığı açıklamasında dar gelirli vatandaşların alım gücünü yükselteceklerinin sinyalini vererek Temmuz ayını işaret etti. Daha sonraki açıklamasında ek zam konusuna değinilmesi, herkesin aklına asgari ücrete temmuz zammı gelecek mi? Asgari ücrete kaç TL zam yapılacak? Asgari ücrete Temmuz zammı konusunu araştırmaya başladı. İşte merak edilen detaylar..

ERDOĞAN MÜJDEYİ VERDİ

Bir süredir asgari ücrete ek zam konusu gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Ülkemizde çalışan milyonlarca kişinin alım gücünün düşmesinden sonra maaşlara yapılması beklenen zam herkesin heyecanlanmasına neden oldu. Erdoğan ise, dün yaptığı açıklamasında dar gelirli vatandaşlara müjdeyi vererek Temmuz ayını işaret etti.

Maaşlara ek zam açıklaması herkesin aklına asgari ücreti getirdi. İşte asgari ücret hakkındaki son gelişmeler:

Kabine toplantısı sonrasında ek zam müjdesi, herkesin heyecanlanmasına neden oldu. Dar gelirli vatandaşların alım gücünün yükseleceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz ayını işaret etti.

TEMMUZ AYINI İŞARET ETTİ

Ekonomi programının merkezinde istihdamın korunması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı, “Bu sayede üretim tarafından oldukça iyi bir yerdeyiz” ifadesini kullandı. Açıklamasının devamında şunlar kaydedildi:

“Hedeflerime ulaşmamıza bir el uzatımı mesafe kaldığı bu kritik aşamada vatandaşlarımızın hayat pahalılığının yol açtığı sıkıntılar sebebiyle zor günler geçirdiğini biliyoruz. Bilhassa dar gelirli insanlarımızın alım güçlerindeki düşüşün farkındayız. Bir yandan enflasyonu dizginleyecek tedbirler alırken, diğer yandan da ücretlerde yaptığımız artışlarla alım gücündeki gerilemeyi telafi etmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede yılbaşında asgari ücretten, işçi memur ve emekli maaşlarına kadar, geniş bir alanda ciddi artışlar yaptık. Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz. Haziran ayı itibariyle başvuruları başlayacak Aile Destek Programı gibi yeni uygulamalarla da insanımızı sahipsiz bırakmıyoruz”

ASGARİ ÜCRETLE BİRLİKTE ARTACAK KALEMLER

Asgari ücretin artması durumunda beraberinde işsizlik maaşı da artmış olacak. Bunun dışında staj ücreti, tazminat, doğum yardımı, rapor parası, 65 yaş maaşı gibi devlet tarafından verilen desteklerde de bir miktar artış olması bekleniyor.