Gündem

Dolar bir kez daha 15’in üzerine tırmandı, para uzmanı tarih ve seviye vererek tek tek açıkladı!

Geçtiğimiz yıl Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Eylül ayından itibaren üst üste 4 kez politika faizinde indirime gitmişti. Söz konusu dönemde enflasyon hızla yükselirken faiz indiren ülke olarak kayıtlara geçen Türkiye’de dolar kuru da hızla artış göstermişti. Öte yandan bu süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “düşük faiz” söylemlerinde ısrarcı olması ve bağımsız bir kurum olması gereken Merkez Bankası’na müdahale ediliyormuş gibi bir algının oluşması da doların yükselişinde etkili olmuştu. Bu süreçte 18 TL ile zirvesini gören ve sonra kur korumalı TL mevduat sistemiyle hızla gevşeyen dolar kuru, bir kez daha 15 TL seviyesinin üzerine çıktı. Dolardaki yükseliş sonrası Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dolar kurunda seviyeleri tek tek açıklayarak yorumlarını paylaştı.

Dolar Kuru Yeniden 15 TL Seviyesini Aştı

Katıldığı bir televizyon programında canlı yayında konuşan İslam Memiş, dolar kuruna ilişkin çarpıcı ve dikkat çeken tahminlerini paylaştı. Geçtiğimiz haftayı 14,90 TL seviyesinin üzerinde kapanış yapan dolar kuru, haftanın ilk iş gününde de yükselişlerine devam etti. Bu süreçte dolar endeksi 104’ü geçerken, dolar kuru da 15,10 seviyesine kadar yükseliş gösterdi. Dolar kurunda yükselişin devam edip etmeyeceğine ilişkin konuşan Memiş, bu soruya da yanıt verdi.

İslam Memiş Dolar Kuru İçin O Tarihlere Dikkat Çekti

İslam Memiş’e katıldığı programda “Dolar kurundaki yükseliş devam eder mi?” sorusu soruldu. Fed’in son dönemlerdeki faiz artırım kararına dikkat çeken Memiş 14,80 TL seviyelerinde baskılanmış olmasına rağmen 15 TL seviyesini aşan dolar kurunun, Haziran ve özellikle Temmuz aylarında yükselişlerine devam edebileceğini ifade etti.

İslam Memiş Dolar Kuru İçin Seviye Verdi

İslam Memiş programda yaptığı açıklamada “Uluslararası piyasalarda doların değer artışı devam ediyor. Hal böyle olunca gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde dolar değer kazanıyor. Dolar kurunda 15,30 TL seviyesi güçlü bir direnç olarak göze çarpıyor. Teknik olarak bu seviyeyi takip etmeyi sürdüreceğiz. Eğer bu seviye de aşılırsa dolar kuru yükselişini 15,50 TL seviyesine kadar sürdürebilir” dedi.