Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Son dakika sürücülere müjde! Az önce TBMM’den duyuruldu: Akaryakıt fiyatlarına 6 TL indirim

Akaryakıt fiyatlarını düşürecek hamle TBMM Başkanlığına sunuldu. BU kapsamda akaryakıt fiyatlarına vergi indirimi yapılması için kanun teklifi verildi ve bu teklif kabul edilirse akaryakıt fiyatlarında 6 TL indirim yapılacak. Ramazan Bayramı’nda akaryakıt fiyatlarına indirim bekleniyordu ancak güncel durumda benzin ve motorin fiyatlarına zam yapıldı. Son zam ile benzin 21 liranın üstüne çıkarken motorinin litre fiyatı da 22 liranın üstüne çıktı. Ayrıca LPG fiyatları da 11 liranın üstünde bulunuyor.

AKARYAKITA 6 TL İNDİRİM

Akaryakıt fiyatları için önemli bir gelişme yaşandı. TBMM’ye bir teklif verildi ve bu teklif kabul edilirse akaryakıt fiyatlarında 6 TL indirim yapılacak. Akaryakıt fiyatlarında 5.5 lira ile 6 lira arasında bir indirim olması için Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, TBMM Başkanlığına bir kanun teklifi verdi. Bu teklifte akaryakıt fiyatlarından alınan KDV ile ÖTV’nin alınmaması önerildi.

Abdullah Koç bu kanun teklifi hakkında bir açıklama yaptı. Koç açıklamalarında “Katma Değer Vergisi Kanunu Ve Özel Tüketim Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifim gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur. Gereğini saygılarımla arz ederim” ifadelerine yer verdi.

SUNULAN TEKLİFİN GEREKÇESİ

Konu ile ilgili olarak söz konusu teklifin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’de Akaryakıt ürünleri üzerinden Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) alınmaktadır. Türkiye’de akaryakıt üzerinden alınan vergilerde, OECD ülkeleri içinde, İsrail, Hollanda, Birleşik Krallık, İtalya, Finlandiya, Yunanistan’ın ardından yedinci yüksek vergi alan ülke konumundadır.

28 AB ülkesi ile karşılaştırıldığında ise kurşunsuz benzin üzerine uygulanan vergi oranları ile litre başına alınan vergi miktarlarına bakıldığında, 28 AB ülkesi ağırlıklı vergi oranı ortalamasının %66,37 olduğu görülmektedir. Türkiye’de ise bu oran %66,59 ile AB ortalamasının üzerindedir.

AB ülkelerinde motorin üzerine uygulanan vergi oranları ile litre başına alınan vergi miktarlarına bakıldığında ise, 28 AB ülkesi ağırlıklı vergi oranı ortalaması %61,47 iken Türkiye’de bu oran %60,6’dır. Türkiye’de mevcut vergi uygulamasının gelir ve kurumlar vergisine oranla yüksek olmasının bazı sektörler üzerinde yük oluşturabileceği ve ekonomik kalkınmayı yavaşlatabileceği sonucuna ulaşılmıştır.

Akaryakıt ürünleri üzerinden alınan vergilerde her ne kadar Türkiye diğer OECD üyesi ve AB ülkeleriyle benzer uygulamalar içine girse de bu vergilerin gelir ve kurumlar vergilerine göre yüksek olması ekonomiyi olumsuz etkilemektedir.

Bu olumsuz etkilerin başında uyum oranın düşmesi (akaryakıt kaçakçılığının artması) gelmektedir. Yüksek vergi oram kaçak (vergisiz) akaryakıt tüketimini artırmakta ve gerek mevzuattaki boşluklar gerekse sınırların belli noktalarındaki zafiyet ve ekonomik-sosyolojik nedenlerle kaçak akaryakıt kullanımı ortaya çıkarmaktadır. Akaryakıt üzerinden alınan vergiler etkin ancak adaletsiz bir vergileme yapısına neden olmaktadır. Bu vergilerin vergi gelirleri içindeki payının artması gelir dağılımını bozucu, vergi adaletine aykırı bir yapının oluşmasına zemin hazırlayacak ve ekonominin diğer dinamikleri üzerinde olumsuz etkilerde bulunmaya başlayacaktır.”

AKARYAKIT FİYATLARINDAKİ VERGİ TUTARLARI

Bilindiği gibi benzin için 3.19 TL KDV ve 2.52 TL ÖTV alınıyor. Motorinde ise 3.48 TL KDV ve 2.05 TL ÖTV alınıyor. Vergiler kaldırıldığında ise benzinde 5.71 TL indirim motorinde ise 5.53 TL indirim yapılacak.

ANLIK HABERDAR EDECEĞİZ

Söz konusu teklif kabul edildiğinde akaryakıt fiyatlarında yukarıda belirtilen tutarda indirim yapılmış olacak. Bu teklif hakkında bir gelişme olduğunda okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.