Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan maaşlara zam müjdesi! Asgari ücrete en az 900 TL zam: Milyonların beklediği haber sonunda geldi

Türkiye’nin yaklaşık yüzde 50’sinden fazla çalışan kesimi asgari ücret alırken yılın başından bu yana yapılan zamlar asgari ücretin erimesine neden oldu. Asgari ücretin erimesinden kaynaklı olarak vatandaşlar geçim sıkıntısı yaşamaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında dar gelirli vatandaşlar için bir müjde verirken bunun ardından asgari ücrete ikinci zam konusu yeniden gündeme geldi.

ASGARİ ÜCRETE ZAM HEYECANI

Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalarında dar gelirli vatandaşların alım gücünü yükselteceklerinin sinyalini vererek Temmuz ayını işaret etti. Bunun ardından ek zam konusuna da değinildi ve ardından Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. Peki asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?

Bir süredir asgari ücrete ek zam konusu gündemi meşgul ederken çalışan milyonlarca kişinin alım gücünün düşmesinden sonra maaşlara yapılması beklenen zam herkesin heyecanlanmasına neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalarında dar gelirli vatandaşlara müjde vererek Temmuz ayını işaret etti.

TEMMUZ AYINI İŞARET ETTİ

Kabine toplantısı sonrasında ek zam müjdesi, herkesin heyecanlanmasına neden oldu. Dar gelirli vatandaşların alım gücünün yükseleceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz ayını işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında ekonomi programının merkezinde istihdamın korunması gerektiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

“Hedeflerime ulaşmamıza bir el uzatımı mesafe kaldığı bu kritik aşamada vatandaşlarımızın hayat pahalılığının yol açtığı sıkıntılar sebebiyle zor günler geçirdiğini biliyoruz. Bilhassa dar gelirli insanlarımızın alım güçlerindeki düşüşün farkındayız. Bir yandan enflasyonu dizginleyecek tedbirler alırken, diğer yandan da ücretlerde yaptığımız artışlarla alım gücündeki gerilemeyi telafi etmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede yılbaşında asgari ücretten, işçi memur ve emekli maaşlarına kadar, geniş bir alanda ciddi artışlar yaptık. Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz. Haziran ayı itibariyle başvuruları başlayacak Aile Destek Programı gibi yeni uygulamalarla da insanımızı sahipsiz bırakmıyoruz”

DİĞER ÜCRETLER DE ARTACAK

Asgari ücretin artması durumunda beraberinde işsizlik maaşı da artacak ve bununla beraber staj ücreti, tazminat, doğum yardımı, rapor parası, 65 yaş maaşı gibi devlet tarafından verilen desteklerde de bazı artışlar yaşanacak.