Editörün SeçtikleriEkonomi

Bir Devrin Sonu Geliyor! Dizel Araçlar Yasaklanacak

Avrupa Parlamentosu (AP) Komitesi, yeni benzinli ve dizel otomobillerin satışını yasaklamaya hazırlanıyor. Buna göre, 2035’ten itibaren söz konusu otomobillerin satışı yapılamayacak.

Sıfır emisyonlu araç kullanımına ilişkin çalışmalar hızlanıyor. Avrupa Birliği, yeni benzinli ve dizel otomobilleri 2035’te yasaklama yönünde bir adım daha attı. Avrupa Parlamentosu Çevre Komitesi, Brüksel’de bir araya geldi. Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın bir parçası olan ve emisyonları 2030’a kadar en az yüzde 55 azaltmayı hedefleyen paket görüşüldü. Komite üyeleri, çeşitli araçlara yönelik yeni karbon emisyon standartlarını belirleyen düzenlemeyi kabul etti.

46 Evet Oyla Kabul Edildi

Komite üyesi milletvekilleri, çeşitli araçlara yönelik yeni karbon emisyon standartları belirleyen düzenlemeye ilişkin pozisyonunu 46 “evet”, 40 “hayır” ve 2 “çekimser” oyla kabul etti.

2035’ten İtibaren Sıfır Emisyon

Buna göre, 2035’ten itibaren satılacak yeni otomobil ve hafif ticari araçlar sıfır emisyonlu olacak.

Satışı Yapılamayacak

Böylece, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde söz konusu tarihten itibaren yeni benzinli veya dizel otomobil satışı yapılamayacak. Öte yandan, milletvekilleri 2030 yılı için otomobillerinin emisyon düşürme hedefinin yüzde 55’ten yüzde 70’e çıkarılmasına ise destek vermedi. Bu aşamadan sonra düzenlemeye ilişkin pozisyon AP Genel Kurul Oturumu’nda oylandıktan sonra üye ülkelerle müzakerelere başlanacak.

AB, 2050 yılına kadar bütün sektörlerin ve araçların sıfır emisyonlu olmasını hedefliyor.