Ekonomi

Küçük ve orta ölçekli işletmelere 400 bin TL’ye kadar geri ödemesiz KOSGEB desteği verilecek!

2022 yılının gelmesiyle birlikte küresel enerji fiyatları çok ciddi oranlarda artmaya başladı. Bunu takiben küresel enflasyon verileri de hızla yükselirken, bir de Rusya ile Ukrayna arasında savaşın başlaması, ekonomik dengeleri alt üst etti. Oluşan bu endişe verici tabloda vatandaşlar, devlet destekli bütçe ve ödenek araştırmalarına başladı. Bu kapsamda, yıllık enerji tüketimi 500 TEP (Ton Eşdeğer Petrol) değerinin altında olan 100 bin küçük işletmeye, 400 bin TL’ye kadar geri ödemesiz “yeşil dönüşüm” desteği verileceği açıklandı. Başlatılan destek programına başvurular devam ediyor. Peki vatandaşlar bu destekten nasıl faydalanabilecek? İşte  detaylar…

KOSGEB Aracılığıyla 400 Bin TL’ye Kadar Destek

İklim değişikliği ve küresel ısınma etkenleri dahilince çevresel ve toplumsal sorunlara dair stratejileri de kapsayan yeni bir dünya düzenine geçiliyor. Türkiye de bu değişimde adımlarını atmayı sürdürürken, bu kapsamda Paris İklim Anlaşması imzalandı ve AB Yeşil Mutabakatı dahilinde Cumhurbaşkanlığı Yeşil Mutabakat Eylem Planı genelgesi yayımlandı. Bununla birlikte Ticaret Bakanlığı öncülüğünde Yeşil Mutabakat Çalışma Grubu kuruldu. Yapılan çalışmalara, KOSGEB aracılığıyla verilen yeşil dönüşüm destekleri de dahil edildi.

Kimler, Desteklerden Nasıl Yararlanabilecek?

İşletmelerin dönüşümlerinin sağlanabilmesi için özellikle KOBİ’lere yeşil rekabete hazırlanabilmeleri için destek programı devreye alındı. KOSGEB aracılığıyla başlatılan “Yeşil Dönüşüm Destek Programı” kapsamında, “Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik” dahilinde destek alan işletmeler dışındaki KOBİ’ler bu destekten yararlanabilecek. Yıllık enerji tüketimi 500 TEP (Ton Eşdeğer Petrol) değerinin altında olan yaklaşık 100 bin küçük ve orta ölçekli işletmeye bu destekler sunulacak. Geri ödemesiz olarak 100 bin TL ile 400 bin TL arasında katkı sunulacak olan bu destek programına başvurmak isteyenler, E-Devlet üzerinden başvuru gerçekleştirebilecek.