Ekonomi

Ziraat Bankası çiftçilere kredi desteklerini başlattı, 2022 yılı faiz oranları belli oldu!

Acil nakit ihtiyacı yaşanan durumlarda vatandaşlar genellikle, ilk olarak bankaların sunduğu ihtiyaç kredilerine yöneliyor. Öte yandan otomobil ve konut alımlarında, birikimlerinin üzerini tamamlayarak ev ya da araba sahibi olmak isteyenler de yine bankaların sunduğu taşıt ve konut kredilerine yöneliyor. Ancak bankaların sunduğu krediler bu 3 kategori ile sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda bazı bankalar, çiftçilere yönelik de kredi imkanları sağlıyor. Ziraat Bankası’nın sunduğu çiftçi kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşların en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmesi gerekiyor. Peki Ziraat Bankası çiftçi kredilerinde ne kadar faiz oranı sunuyor, örnek geri ödeme tablosu nasıl oluşuyor? İşte detaylar…

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Detayları

Halkın her kesiminden müşterisi olan ve bir devlet bankası olarak hizmet ve ürünlerini sunan Ziraat Bankası, çiftçilere yönelik olarak da kredi imkanları saplıyor. Uygun faiz oranları ile çiftçilere kredi sağlayan Ziraat Bankası, bu kapsamda Genç Çiftçi Akademisi, Hayvancılık ve Su Ürünleri Kredisi ve Tarımsal Mekanizasyon Kredisi başlıklarında krediler sunuyor. Ziraat Bankası’nın sunduğu bu krediler 2022 yılında bir kez, yani hasat ödemeli olup, yıllık %17,04 yıllık cari faiz oranları ile devlet destekli faiz olarak %75’e kadar sübvansiyonlu şekilde sunuluyor. Ayrıca bu kredide 2 yıl geri ödemesiz, azami 7 yıla kadar vade imkanı da sağlanıyor.

Çiftçi Kredilerinde Hangi Belgeler Gerekli?

Ziraat Bankası’nın sunduğu çiftçi kredileri, kendi dallarında birçok farklı kategoriye ayrılabiliyor ve çiftçi vatandaşlar, ihtiyaçlarına göre kendilerine en uygun kredi türünü seçebiliyor. Ancak çiftçilere sağlanan bu kredilerde, banka müşterilerden aynı belgeleri talep ediyor. Ziraat Bankası’nın çiftçilere sunduğu kredilerde talep ettiği belgeler şöyle:

  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi,
  • Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olduğunu gösteren belge,
  • Tarımsal işletmeyi belgeleyen resmi evraklar,
  • İşletmeye ait gelir tablosu
  • Kredi karşılığında banka tarafından temin edilecek evraklar ve bankanın müşteriye özel olarak isteyebileceği diğer belgeler.