Sağlık

Her İnsanda Farklı Olan Yeni Bir Unsur.. Yapılan Sağlık Araştırmaları Ortaya Çıkardı

ABD’de yapılan araştırmalara göre, her kişinin cildinde, kendisine özgü ve zamanla değişmeyen bakteriler bulunuyor.

BBC’nin haberine göre, sonuçları Cell dergisinde yayımlanan araştırmada, 12 sağlıklı bireyden alınan örnekler üzerinde inceleme yapıldı.

Ulusal Kanser ve Ulusal İnsan Genetik Araştırmalar enstitülerinde görevli Heidi Kong ile Julie Segre’nin beraber yürüttükleri araştırma çerçevesinde, bir ay ila iki yıllık zamanda, üç ayrı dönem içerisinde, vücudun 17 değişik bölgesi araştırıldı.

İnceleme sonucunda, kişilerin, giysilere, yıkanmaya, diğer insanlara ve dış dünyaya maruz kalmalarına rağmen kendilerine özgü mikrobiyal imzalarını korudukları yapılan araştırmaların sonucunda gözlendi.

Kişilerle hareket eden bakteri bulutları

Peer J. dergisinde yayımlanan bir diğer araştırmada da kişilerin etrafından alınan hava örnekleri incelemeye alındı. Araştırmada, bireylerle hareket eden bakteri bulutlarının var olduğu ve bu bulutların parmak izi gibi kişiye özgü olduğu gözlemlendi.

Araştırmada, 11 bin katılımcının 4 saat boyunca kaldıkları odalardan alınan hava örnekleri incelendiği, her katılımcının ardında bıraktığı bakteri kütlesinin kişiyi tanıtıcı özelliğe sahip oldukları saptandı.

Bilim adamları, gelecekte egzama ve diğer cilt hastalıklarının söz konusu bakterileri ne yönde etkilediğini incelemeyi planlanıyor.

İnsan cildi, birçok bakteri, mantar ve virüse ev sahipliği yapmakta. Bir çoğu zararsız veya faydalı olmasına rağmen bu bakterilerin ve virüslerin, bir kısmı egzama, sedef hastalığı ve sivilce gibi cilt rahatsızlıklarına neden olan zararlı mikroorganizmalar içeriyor.

Cildin farklı bölgelerinde bulunan bakteri, virüs ve mantar kümelerinin zamanla nasıl değişime uğradığı ve bu değişimin sağlığımızı nasıl etkilediği belirsizliğini korumakta.

AA