Editörün SeçtikleriEkonomi

Bu Kez Zam Sabah Kahvaltılarını Vuracak! Yüzde 100’ün Üzerinde Zam Yapıldı!

Ramazan ayının bitişiyle kırmızı et, süt ve çay zammının ardından bir zam da yumurta fiyatlarına geldi. Yumurta fiyatlarına son bir yılda yüzde 100’ün üzerinde zam yapıldı.

Temel ihtiyaçlara gelen KDV indiriminin ardından fiyatların ucuzlaması beklenirken daha da artmaya başladı. Ardı arkası kesilmeyen zamlara bir yenisi de yumurtadan geldi.  Yumurta Üreticileri Merkez Birliği’nin (Yum-Bir) yayımladığı fiyat listesine göre Katma Değer Vergisi (KDV) hariç büyük boy yumurtanın fiyatı 1 liradan 1 lira 10 kuruşa, 90 kuruş olan orta boy yumurtanın fiyatı ise 1 liraya çıktı.

Boy Yumurtanın Adet Fiyatı 1,5 Lirayı Geçti

Büyük boy yumurtada artış yüzde 10 olurken orta boyda fiyat artışı yüzde 12,5 olarak gerçekleşti. Yum-Bir’in 16 Mayıs tarihli fiyat bülteninde KDV’siz fiyatlar yer alıyor. Marketlerde ise bugün büyük boy yumurtanın adet fiyatı 1,5 lirayı geçti. Açıklanan toptan fiyatlar market ve bölgelere göre değişim gösteriyor.

Yumurtanın Vergisiz Fiyatı Bir Yılda Yüzde 100 Arttı

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, yumurta Üreticileri Merkez Birliği’nin fiyat arşivlerinde geçen sene 17 Mayıs’ta büyük boy yumurtanın 55 kuruş olduğu görülüyor. Büyük boy yumurtanın vergisiz fiyatı bir yılda yüzde 100 artarak 1 lira 10 kuruşa geldi.

14 Şubatta KDV İndirimi Gelmişti

Öte yandan gıdada KDV’yi yüzde 8’den yüzde 1’e indiren karar Resmi Gazete’de bu yıl mart ayında yayımlandı. İndirim 14 Şubat’tan itibaren geçerli oldu.