Editörün SeçtikleriEkonomi

Altın Fiyatlarında FED Etkisi Sürüyor! Gram Altın Fiyatları Son 1 Ayın Zirvesinde!

FED’in faiz artırımı da altının ons fiyatının düşmesinde etkili oldu. Ancak gram altında durum aynı seyretmedi. Dolar kurunun yükseliş göstermesiyle gram altı son bir ayın zirvesi olan 931 liraya ulaştı.

Gram altın iç piyasada dolar kuruna bağlı olarak yükselişinin sürdürüyor. Geçtiğimiz ay 1920 dolar seviyelerinde bulunan ons altın 1812 dolar seviyelerine kadar geriledi. Ons altın da düşüş sürerken gram altın ise dolar kuru etkisiyle yükselişe geçti.

Çeyrek Altın 1547 Liradan Satışta

Kapalıçarşı’da gram altın 931 liradan alıcı bulurken çeyrek altın 1547, tam altın 6 bin 169 liradan satılıyor. Vatandaşların alım yönünde talebi olduğunu söyleyen Kapalıçarşı esnafı Tunahan Sarı, önemli değerlendirmelerde bulundu.

“Gram Altın Bin Liranın Üzerine Yükselecek”

Sarı açıklamasında “Vatandaşlar bu dönemde altın almak için geliyorlar. Satmak için gelenlerin sayısı çok az. Altın fiyatlarında iniş çıkışlar olsa da vatandaşlar güvenli bir liman olarak altın yatırımını tercih ediyor. Son dönemde altının ons fiyatı azaldı. FED’in faiz artırımı da altının ons fiyatının düşmesinde etkili oldu. Buna rağmen dolar kurunun yükseliş göstermesi nedeniyle gram altının fiyatı yükseldi. Gram altının daha önce gördüğü bin lira üzerine tekrar yükseleceğini düşünüyorum” dedi.