Editörün SeçtikleriEkonomi

PTT çalışan, çalışmayan, sigortalı, sigortasız herkese bu ödemeyi yapıyor! Kimliğinizle gidip hakkınız olan parayı alın

PTT tarafından çalışan, çalışmayan, sigortalı, sigortasız herkese bu ödemeyi yaptığını duyurdu. Yapılan ödeme halk arasında süt parası ya da emzirme ödeneği olarak geçiyor. Belirtilen şartları sağlayan herkese tek seferlik ödeme yapılıyor. Peki, emzirme parası ne kadar? İşte merak edilen detaylar:

Çocuğu olan bütün aileler bu ödemeden yararlanabilecek. Anne çalışan değilse de bu ödemeyi alabilecek. Anne eğer sigortalı değilse, çalışan babalara da PTT tarafından kimlikle ödemeler yapılıyor.

Emzirme ödeneği yani süt parası olarak adlandırılan bu ödenek 180 TL olarak veriliyordu. Geçen yıl 202 TL olarak verilen ödenek bu yıl zamlanarak 316 TL olarak verilmesine karar verildi.

Emzirme Ödeneğinin Şartları Nelerdir?

Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için;

-Hizmet akdine tabi (4/a lı) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,

-Kendi adına ve hesabına (4/b li) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,

-Doğumun canlı gerçekleşmiş olması şarttır.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır.  2019 yılı için emzirme ödeneği 180,00 TL, 2020 yılı için 202,00 TL, 2021 yılı için 232,00 TL olarak belirlenmiştir.

Emzirme ödeneğinin talep edilmesinde hak düşürücü süre, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıldır.

Emzirme Ödeneği Almak İçin Nereye Başvurulur? Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalıların ödeneklerini almaları için Kuruma talep dilekçesi verme şartı kaldırılmıştır. Emzirme ödeneği, sistemde görülen emzirme ödeneği raporuna istinaden otomatik olarak ödenmektedir.