EkonomiEmlak

Kiracılar dikkat! Kiraya devletten müdahale geldi! Artık o rakamı geçemeyecek!

Son dönemlerde kirada oturanların başı ne yazık ki ev sahibi ile dertte. Artan maliyetler, ev sahiplerini zam yapmaya iterken, evin içindeki kiracı da boyunu aşan artış sebebiyle canı sıkılmış bir durumda. Aşırı kira artışına artık devlet dur diyecek. Kira miktarı ilçe tarafından belirlenecek. Stokçuları ve piyasayı yükseltenleri takip altına alan hükümet emlak sektörü için yeni hamleler yapmaya hazırlanıyor.

Ev kiralarındaki fahiş fiyat artışları, kiracıları zor duruma sokuyor. Hükümet ise konuyu acil olarak masaya yatırdı. Gelen bilgiye göre genel merkez ve ilgili bakanlıklar hızlı artış gösteren kira fiyatlarına dur diyecek. İstanbul başta olmak üzere çeşitli illerdeki fahiş kira artışlarına dur denilmesi için kira sınırlaması gündemde.

KİRALARA SINIRLAMA GÜNDEMDE

AKP ve ilgili bakanlıklar tarafından hazırlanan projede, kiralara sınırlama getirilip getirilmeyeceği, getirilirse bunun bir problem yaratıp yaratmayacağı üzerinde konuşuluyor.

HOLLANMA MODELİ

Son dönemlerde kiralar için Hollanda modeli konuşuluyor. Hollanda hükümeti konut sıkıntısı ve hızlı bir şekilde artan kiralara karşı orta sınıfı korumak için resmen harekete geçmişti.

BELLİ İLLERDE SINIRLAMA

Bakanlıklar tarafından yapılan çalışmalara göre kira artışlarına bir sınırlama yapılacağı konuşuluyor. Ancak bu durum 81 ilde değil, fahiş kira artışlarının yaşandığı illerde geçerli olacak. Belirlenen fiyatlar üzerinde bir artış yapılamayacak.