Editörün SeçtikleriEkonomi

Geliri asgari ücretten daha az olanlara SGK ek destek veriyor! Başvuru detayları açıklandı!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından maaş ödemesi yapılacağı açıklandı. Yapılacak olan ödemeyi almak isteyenlerin gelirinin asgari ücretten daha az olması gerektiği açıklandı. Buna göre SGK belirli bir süre çalışan ve yaş şartını tamamlayan emekliliğe hak kazanan kişilere maaş bağlıyor.

Fakat bazı vatandaşlar için emekli olmak mümkün olmuyor. Bu durumda vatandaşların mağduriyet yaşamaması adına SGK tarafından maaş bağlandığı açıklandı. Maaşlar daha çok eşe ve çocuklara bağlansa da hayatını kaybeden sigortalının anne ve babasına da para veriliyor. Ancak o şartları taşımak gerekiyor. Detaylar haberimizde..

DETAYLAR AÇIKLANDI

Vatandaşlar genel olarak çalışıp, belirli bir yaşa geldiklerinde yaştan emekli olma hakkını elde edebiliyor. Cenaze ödeneği başta olmak üzere çeşitli yardımlar SGK tarafından yapılmaya devam ediliyor. Hak sahipleri arasında hayatını kaybeden sigortalının anne ve babasına maaş bağlanmasının da detayları belli oldu.

Anne ve babanın resmi evlilik bağı devam ediyorsa, anne ve babanın durumu birlikte değerlendirilmektedir.

Diğer çocuklardan hak kazanılan gelir ve aylıklar dışında başka aylık bağlanmamış olması

Ölen çocuğun hak sahibi eş ve çocuklarından kalan hissenin olması

Şartlarının taşınması gerekmektedir.

Ölen çocuktan anne ve babaya maaş bağlanması için, ölen kişinin SGK’lı borçlanma süreleri dışında en az 5 yıldan bu yana sigortalı bulunması, 900 gün yaşlılık, malullük ve ölüm sigortalarını bildirmiş olması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyanlar bağlamında anne ve babaya ölüm aylığının bağlanabilmesi için SGK’ya başvurması gerekiyor. SGK kendiliğinden maaş bağlamamaktadır.