Ekonomi

Kiracılara 3 bin TL kira destek ödemeleri yolda! Öneri meclise sunuldu, ödemeler her an başlayabilir!

Bilindiği üzere son dönemlerde emlak ve gayrimenkul piyasasında maliyetlerle birlikte kira ve konut fiyatları hızlı şekilde artış gösterdi. Artan fiyatlar karşısında kirada oturan vatandaşlar zorlanmaya başlarken, birçok ilde kira sözleşmesi sonlanan vatandaşların, bir önceki yıla göre verdikleri kira bedeli ile yeni sözleşme yapamadıkları ve ev sahipleri tarafından evden çıkarıldıkları iddiaları gündeme geliyor. Kiracı vatandaşlar kira ödeme konusunda ciddi anlamda maddi sıkıntılar yaşarken, meclis gündemine kiracıları yakından ilgilendiren müjdeli bir gelişme geldi. Meclise sunulan öneride, kiracılara 3 bin TL’lik destek ödemesi yapılması öngörülüyor. İşte detaylar…

Kira Destekleri Meclis Gündeminde

Evi olmayan ve en temel ihtiyaç olan barınma ihtiyacını kira ödeyerek sağlamak zorunda olan vatandaşlar için farklı yeni formüller bir umut kaynağı oldu. Son dönemlerde hızla artan kira bedelleri sonrasında HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, meclise yeni bir öneri sundu. Söz konusu öneri, 3 bin TL’lik kira destek ödemesi öngörüyor ve önerinin kabul edilmesi halinde ihtiyaç sahibi olan ve ev sahibi olmayan vatandaşlara nakit desteği sağlanabilir.

Bakanlıklar Çalışmalara Başladı

TÜİK verilerinin açıklanması ile birlikte Mayıs ayı kira artış bedeli %34,46 olarak kaydedilmişti. Bu verilerin ardından kiracılar bir kez daha zorlu şartlarla karşı karşıya kalırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı, kiracı vatandaşlara destek sunmak adına çalışmalara başladı.

Kiracılara 3 Bin TL Destek Ödemesi Yapılabilir

Bakanlıkların çalışmaları olumlu şekilde sonuçlanır ve meclise sunulan öneri kabul görürse, ihtiyaç sahibi olan ve kirada oturan vatandaşlara 3 bin TL tutarında kira desteği sunulabilir. Ancak konuya ilişkin olarak mecliste henüz net bir karar alınmadı ve yakın bir tarihte mecliste bu konunun tekrar gündeme gelmesi ve bir karara bağlanması bekleniyor.