Editörün SeçtikleriEkonomi

Milyonlarca Emekliyi İlgilendiren Haber Geldi! Maaşları Bin 234 Lira Artacak!

3600 ek gösterge çalışmalarında sona yaklaşırken yeni detaylarda ortaya çıkmaya başladı. Katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulunan Cem Kılıç, memur emeklilerin maaşlarına 3600 ek göstergeden nasıl yansıyacağını “Emekli aylığı 5627 liradan 6861 liraya çıkıyor, 1234 lira ciddi bir artış” sözleriyle açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda resmi arabulucu ve İstihdam Teknik Komitesi YÖK Temsilcisi olan Cem Kılıç, katıldığı canlı yayında 3600 ek göstergeye ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Cem Kılıç’ın açıklamasından satır başları şu şekilde;

“Başlangıçta sayın Cumhurbaşkanı özellikle polis öğretmen hemşire ve din görevlilerinin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılacağını açıklamıştı ama bu komisyon toplantıları çerçevesinde süreç içinde bazı değişiklikler oldu özellikle sadece ek göstergesi 3600’ün altında olan ünvanlar için değil bütün ünvanlar için bir çalışma yapılması gerektiği özellikle bakanlık tarafından belirtildi ve çalışmalar yürütüldü.

Bir de yardımcı hizmetler sınıfı var ki onlarda hiç ek gösterge yok belki onların da bir ek göstergeye kavuşmaları ve maaşlarının artması gibi bir tamamlayıcı çalışma yürütülüyor.

3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ MAAŞLARI NASIL ETKİLEYECEK?

Öğretmenleri ele alalım, şu anda 3000 ek gösterge sahibi bir öğretmen 7956 lira görev aylığı alıyor, ocak ayı itibarı ile emekli aylığı da 5627 lira, ek gösterge 3600’e çıkarsa maaşında diğer gruplar gibi bir azalma var, 100 liraya yakın ama emekli aylığı 5627 liradan 6861 liraya çıkıyor, 1234 lira ciddi bir artış. Ve keza diğer gruplarda olduğu giib 45 bin lira da ikramiye artı bir rakam ortaya çıkıyor. 3600 ek gösterge konusu mevcut maaştan ziyade emekli maaşı ve ikramiye üzerinde olumlu bir etki yaratacak.

3600 EK GÖSTERGE İLE DAHA ÖNCE EMEKLİ OLMUŞ MEMURLAR İKRAMİYE FARKI ALACAK MI?

Emekli ikramiye farkı almayacaklar ama emekli aylıkları olumlu etkilenecek. Onlar daha önce emekli oldukları için şu an itibarı ile emekli aylıklarında bir artış söz konusu olacak.