Ekonomi

Ziraat Bankası, TOKİ’den ev alacaklara müjdeyi duyurdu! 240 ay vadede yüzde 0,49 faiz oranı sunulacak!

Emlak, konut ve gayrimenkul piyasasında maliyetler son dönemlerde hızla artış gösterdi. Bu durum inşaat sektörüne de yansırken, ev fiyatları adeta aldı başını gitti. Kira fiyatları buna bağlı olarak artış gösterirken, konut satın almak ve kendi evinde kira ödemeden oturmak isteyenler, bu hayallerini başka bir zamana ertelemek durumunda kaldı. Ancak vatandaşların ev sahibi olma hayallerini ertelemesi ile birlikte, yükselen fiyatlar sonrasında TOKİ harekete geçerek her vatandaşın ev sahibi olabilmesi için yenilikler yapmaya başladı. Her yıl belli oranlarda indirimler uygulayan TOKİ, bu yıl da rekor düzeyde indirim düzenledi. TOKİ ve Ziraat Bankası işbirliğinde, vatandaşlara düşük faizle ev almanın yolları açıldı. İşte detaylar…

TOKİ ve Ziraat Bankası İşbirliği

Bilindiği gibi Ziraat Bankası, TOKİ’den ev alacak olan vatandaşlara 240 ay vadeli, %0,49 faiz ile konut kredisi kullandırmıştı. Bu yıl da kamu bankalarından benzer bir kredi desteğinin gelip gelmeyeceği merak konusuydu ve konuya ilişkin detaylar belli olmaya başladı. TOKİ, dar ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmesi için bütçelere uygun evler inşa etmeye başladı. TOKİ’nin inşa ettiği bu evler 2+1 ve 3+1 olarak ayrılıyor. Her bir evde talep edilen ön ödeme tutarı farklılık gösteriyor ve ev alacak olan vatandaş ön ödemeyi karşılayamıyorsa, Ziraat Bankası da şartların karşılanması halinde konut kredisi desteği sağlıyor.

Bakan Kurum’dan Açıklamalar

Hatırlanacağı üzere Bakan Murat Kurum bir açıklamada bulunmuş ve konut fiyatları ile ev kiralarına değinmişti. Kurum açıklamasında “Üretim eskiye nazaran dünya genelinde az bulunduğu amacıyla bu bir hal var. Konut ham maddelerindeki artış etkili” oldu sözlerini dile getirmişti. Bu durumun yanı sıra fırsatçılık yapan kişilerin de olma ihtimalinin olduğunu söyleyen Bakan Kurum, devlet olarak TOKİ üzerinden konut fiyatlarını düşürecek yeni bir müdahale hazırlığında olduklarını ifade etmişti. Gözler açıklanacak olan yeni konut düzenlemesinde.