Editörün SeçtikleriEkonomi

Bunu Yapan Yandı! Kiracıya da Ceza Var! İşte Hayati Önem Taşıyan 3 Madde

Kira zam oranına sınırlama gelmesiyle birlikte yasanın detayları ortaya çıkmaya başladı. Buna göre kadar kiraya %25’in üzerinde zam yapılamayacak ve yasanın ihlali halinde her 2 tarafa ağır ceza verilecek.

Hükümet kira zam oranlarına sınırlama getirdi. Enflasyona göre zam oranı yüzde 38 olarak duyurulmuştu. Ancak sınırlamayla bu oran yüzde 25’e çekildi. Ev sahipleri enflasyon oranının altında zamma zorlanırken, yeni yasanın detaylarını Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum açıkladı.

Bakan Kurum 3 Madde Sıraladı

Gazeteci Candaş Tolga Işık, Bakan Kurum’un yüzde 25 kira sözleşmesine ilişkin açıklamalarını paylaştı. Murat Kurum yeni düzenlemeye ilişkin 3 madde sıraladı. Bunlar şu şekilde;

1)Bu sene temmuz ayı itibarıyla seneye temmuza kadar kiraya %25’in üzerinde zam yapılamayacak. Yasanın ihlali halinde her 2 tarafa ağır ceza var.

2)Yasa temmuz 2022 öncesi yapılmış yenileme/zam sözleşmelerini bağlamıyor. Temmuz 2022- Temmuz 2023 arasını bağlıyor.

3)Kiracıyı farklı bahanelerle (Almanya’dan oğlum geldi, kendim oturacağım, vs…) çıkarıp daha yüksek bedelle yeni kiracı getiren ev sahiplerine kiracının şikayeti üzerine halihazırda yasada varolan kira yasağı ve kira tazminatı gibi ağır cezalar uygulanacak.

Kira Zammı Yüzde 38 Olacaktı

Türkiye’de kira artışı enflasyon oranına bağlı olarak belirleniyordu. Mayıs ayında enflasyon yüzde 73’ün üstüne çıkarken kira artışı da yüzde 38 olarak açıklanmıştı. Hükümet yüzde 25 sınırı getirerek ev sahiplerini enflasyonun altında kira gelirine mecbur bıraktı.