Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Milyonlarca kişiye müjdeli haber geldi! 10 bin liraya kadar olan borçlar tamamen siliniyor: Az önce açıklandı

Sağlık çalışanlarının özlük ve mali haklarını iyileştiren teklifle Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu olan binlerce vatandaşa nefes aldıracak düzenleme yapıldığı paylaşıldı. Konu ile ilgili olarak sosyal güvencesi olmayan vatandaşların sağlık sigortasından yararlanabilmeleri için kolaylık sağlanacağı belirtilerek borçların 10 bin liraya kadar olan kısmı silineceği aktarıldı.

TERKİN EDİLECEK

Bu düzenleme hakkında yapılan duyuruda Sağlık sigortasından yararlanamayanlara sunulan sağlık hizmet bedellerinden 31 Aralık 2021 tarihine kadar tahsil edilememiş alacak tutarlarının yüzde 50’sinin, bu maddenin yayımı tarihinden itibaren bir yıl içinde defaten veya taksitle ödenmesi halinde, geri kalan kısmı terkin edileceği vurgulandı.

BORÇTAN TERKİN EDİLECEK

Konu ile ilgili olarak Sabah gazetesinin aktardıklarına göre Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir, primini ödeyemediği için açılan 85 bin 947 dosya bulunduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

“BAĞ-KUR’lu ya da sosyal güvencesi olmayıp GSS konusunu ihmal etmiş olanlar var. 10 bin liraya kadar olan borçlar silinecek, bunun üzerinde olanların da yarısının ödenmesi durumunda geri kalan borçtan terkin edilecek. Hastaneye gelenler sağlık sigortası yok diye geri çevrilmiyor”

SABİT EK ÖDEMELER MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇESİNDEN

Bununla beraber Komisyon’da kabul edilen teklife göre Sağlık Bakanlığı personelinin merkezi yönetim bütçesinden ek ödeme alması sağlanacak. Teklife göre, doktor ve diş hekimlerinin sabit ek ödemeleri, merkezi yönetim bütçesinden yapılacak.