Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Az önce açıklandı! Ayçiçek yağı için yeni karar duyuruldu: 31 Aralık tarihine kadar geçerlendi!

Gelen bir son dakika haberine göre son dönemlerde başta Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sebebiyle zamlanan ayçiçeği yağı için yeni bir adım atıldı. Buna göre Resmi Gazete’de yer alan karara göre 1 Temmuz 2022 – 31 Aralık 2022 tarihleri arasında ayçiçeği, mısır, soya ve palm yağlarında gümrük vergisi sıfırlandı. Detaylar haberimizde

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile yeni bir kararın alındığı duyuruldu. Buna göre 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bazı ürünlerde gümrük vergisi 31 Aralık tarihine kadar sıfırlandı.

YASAKLANMIŞTI

Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz hafta yayımlamış olduğu bir genelge ile bu ürünlerin Dahilinde İşleme Rejini kapsamında iç piyasadan temin edilmesini yasaklanmıştı. Bu ürünleri kullanarak üretim yapan ihracatçılar, hammaddeyi ithal etmesi hükme bağlandığı duyuruldu.

GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANDI

Kararla, 13. Fasıl (Lak; sakız, reçine ve diğer bitkisel özsu ve hülasalar) ile 15. Fasıl (Hayvansal, bitkisel veya mikrobiyal katı ve sıvı yağlar ve bunların parçalanma ürünleri; hazır yemeklik katı yağlar; hayvansal ve bitkisel mumlar) bazı ürünlerde gümrük vergisi yine 31 Aralık 2022 günü sonuna kadar sıfırlandı. Bu karar da 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak. Buna göre, mısır ve aspir yağları, palm yağı, olein, ayçiçek yağı, rep, kolza, hardal yağları ile çeşitli alt ürünlerinde gümrük vergisi sıfırlandı.