Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Ehliyeti olan herkese 26 Haziran duyurusu yapıldı! Mutlaka yaptırmanız gerekiyor: 15 TL ödenecek cezası var

Ülkemizde ehliyeti olup aktif bir şekilde araba kullanan vatandaşlara bir duyuru yapılırken eski tip ehliyet kullanan vatandaşlara uyarı yapıldı. Eski tip ehliyetlerin kullanım süresinin yıl sonunda dolacağı ve gerekli belgeler ve 15 TL ödeyerek yeni tip ehliyet alınması gerektiği ifade edildi. Eski tip ehliyet kullanmaya yeni yılda da devam eden sürücülere ise para cezası verileceği ifade edildi.

GEÇİCİ BELGE DÜZENLENECEK

Eski tip ehliyet sahiplerinin 31 Aralık 2022 tarihine kadar İlçe Nüfus Müdürlükleri aracılığıyla eski ehliyetlerini yeni sürücü belgesi kartlarıyla değiştirebilecekleri belirtilirken eski kimliklerin de yeni tip kimliklerle değiştirilmesi gerektiği ifade edildi. Eski tip ehliyetin değiştirilmesi için başvuru yapıldığında eski tip ehliyet geçersiz olacak ve yeni tip ehliyet gelene kadar geçici bir belge düzenlenecek. Bu belge ile sürücüler araç kullanmaya devam edebilecek.

15 TL ÖDEME YAPILACAK

2022 yılı itibariyle ehliyet yenileme ücreti 15 lira olarak belirlendi. Bu tutarın 13 TL’si “değerli kağıt” bedeli olarak, 2 TL’si de “vakıf payı” bedeli olarak geçiyor. Bu ödeme yapılınca dekontun da vatandaşların yanında olması gerekiyor.

Ayrıca son olarak son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf da talep ediliyor

GEREKLİ EVRAKLAR

Konu ile ilgili olarak 31 Aralık 2022’den sonra trafikte eski sürücü belgesiyle tespit edilen kişilere idari para cezası uygulanacağı paylaşıldı. Bundan dolayı vatandaşların yeni tip ehliyet başvurusu yapması gerekiyor. Vatandaşlar ilk olarak herhangi bir sağlık kurum ve kuruluşundan alınacak “Sürücü Olur” raporu alacak ve MERNİS sisteminde adres bilgilerinin kayıtlı olunması gerekecek.