Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Son dakika müjde! Dolar ve brent petrol sert düştü: Akaryakıt fiyatlarına rekor indirim: İşte Ankara, İstanbul ve İzmir yeni yakıt fiyatları

Akaryakıtta yapılan üst üste yapılan zamlar sonrası petrol ve dolardaki düşüş vatandaşı umutlandırırken indirim haberi henüz gelmedi. Akaryakıt fiyatları 30 lirayı görürken, son zamlar sonrasında asgari ücret ile sadece 3 depo yakıt alınabildiği paylaşıldı.

PEŞ PEŞE ZAMLAR YAPILDI

Konu ile ilgili olarak 20 Aralık öncesi dolar/TL kuru yüzde 65 değer artışı ile 18 lira seviyelerine yükseldiği dönem brent petol fiyatı yüzde 10 düşüş yaşadığı hatırlanıyor. O tarihte benzin bir önceki aya göre yüzde 29, mazot ise yüzde 26 zamlandı.

20 Aralık sonrası dolar kurunun 11 TL seviyelerine geri çekilmesi ve brent petrolün bir ay öncesine göre yüzde 6 değer kaybetmesine rağmen benzin bir ay öncesine göre yüzde 38, motorin yüzde 40 zamlandı.

Bugün ise benzin 27,63 TL, motorin ise 30 TL’den satıldığı belirtilerek son 7 aydaki artış oranının benzinde yüzde 225 motorinde ise yüzde 264 olduğu aktarıldı.

BRENT PETROL DÜŞTÜ

Akaryakıt fiyatları üzerinde etkili olan iki unsur petrol ve dolar kurunda hareketli günler yaşanırken brent petrolde resesyon endişelerinin yanında şimdi de Rusya’ya yönelik yeni yaptırım planı etkisini hissettirdiği ABD ham petrolü yeni haftanın ilk işlemlerinde dalgalı bir seyir izlerken, 108 doların hemen altında işlem gördüğü paylaşıldı. Bu noktada son 1 haftada brent petrolün varil fiyatı dolar bazında yüzde 9,2, TL bazında ise yüzde 8,9 düştüğü paylaşıldı.

BENZİN VE MOTORİNE REKOR İNDİRİM

Bundan kaynaklı olarak bu düşüş ile beraber otomobil sahipleri benzin ve motorin fiyatlarında da dev indirimler beklemeye başladı.

22 Haziran Çarşamba günü benzin fiyatına yapılan 25 kuruşluk indirimin ardından gözler motorin fiyatlarına çevrilirken Akaryakıt fiyatları üzerinde etkili olan dolar kuru BDDK’nın karar sonrasında 17,50 seviyelerine yaklaşan dolar/TL kuru, 16 lira sınırına doğru gerileyince milyonlarca vatandaşta indirim beklentisi oluştu. Henüz indirim haberi gelmedi ancak yakın zamanda durum böyle devam ederse indirim haberinin gelmesi kuvvetle muhtemel. Bir indirim yapıldığında veya haberi geldiğinde okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.

İSTANBUL

Benzin: 27,26 TL
Motorin: 30,00 TL
LPG: 11,97 TL

İZMİR

Benzin: 27,37 TL
Motorin: 30,04 TL
LPG: 12,09 TL

ANKARA

Benzin: 27,35 TL
Motorin: 30,09 TL
LPG: 12,29 TL