Gündem

Peş Peşe Uyarı Geldi! 12 İl İçin Sarı Kod Verildi: Kuvvetli Geliyor!

12 il için sarı kodlu uyarı yapıldı. Meteoroloji’nin kuvvetli yağış açıklamasının ardından AFAD’dan dikkatli olun uyarısında bulunuldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ‘sarı’ uyarıda, İç Anadolu, Orta ve Doğu Akdeniz’de gök gürültülü sağanak ve kuvvetli rüzgar bekleniyor. Yurdun kuzey ve iç kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Sakarya, Bilecik, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinde gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Diğer yerlerde ise havanın az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Konya, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri çevreleri ile Adana’nın ve Mersin’in kuzeyi, Bolu’nun ve Sivas’ın güney kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

12 İl İçin Sarı Uyarı

Öte yandan, gök gürültülü sağanak beklenen Adana, Ankara, Bolu, Çankırı, Mersin, Kayseri, Kırşehir, Konya, Niğde, Sivas ve Aksaray ile kuvvetli rüzgar beklenen Kırıkkale için ‘sarı’ uyarı yapıldı. ​​​​​​​Yerel kuvvetli olması beklenen yağışlar nedeniyle oluşabilecek ani sel, yıldırım, yerel dolu, ulaşımda aksama, kısa süreli kuvvetli rüzgar ve fırtınaya karşı dikkatli ve tedbirli davranılması gerekiyor.

AFAD’dan Uyarı Geldi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ankara ve çevre iller için kuvvetli yağış uyarısında bulunarak, tedbirli olunmasını istedi. AFAD’dan yapılan açıklamada, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre; bugün öğle saatlerinden itibaren, Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Konya, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri çevreleri ile Adana’nın ve Mersin’in kuzeyi, Bolu’nun ve Sivas’ın güney kesimlerinde kuvvetli yağış bekleniyor. Sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve fırtına gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olun” ifadeleri yer aldı.