GündemSağlık

Kritik İsimden Flaş Uyarı: 1 Kişi 18 Kişiye Bulaştırıyor! Maske ve Karantina Geri Mi Gelecek?

Bilim Kurulu üyeliğinden ayrılan Prof. Dr. Alpay Azap, son üç haftada çok hızlı biçimde yükselen koronavirüs verilerini değerlendirdi. “Yeni varyantta 1 kişi 18 kişiye Covid-19 bulaştırıyor” diyen Prof. Dr. Azap, “Maske ve HES kodu geri gelmeli” dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyeliği görevini bırakan tek isim olan Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, Covid-19 vaka sayılarında yaşanan artışa ilişkin açıklamalarda bulundu. Yeni bir koronavirüs dalgasının başladığını söyleyen Azap, yaz aylarında virüs salgının azdıran yeni varyant ve alınması gereken önlemleri anlattı.

1 Kişi 18 Kişiye Korona Bulaştırıyor

Yeni dalgada yaşanan artış hızına da dikkat çeken Azap, “Yeni varyantta 1 kişi 18 kişiye Covid-19 bulaştırıyor” diyerek maske ve HES kodu uygulamasının geri getirilmesi gerektiğini vurguladı. Mayıs ve Haziran ayları arasında yaşanan vaka artışlarına dikkat çeken Azap “Mayıs ayının son haftasındaki günlük ortalama pozitiflik sayısı bin civarındaydı. Haziran ayının son hatasında ise günlük ortalama 8 bin 100 oldu. Yani 8 katı artmış durumda. Özelikle son birkaç hafta içinde çok hızlı arttı” dedi.

Prof. Dr. Azap’ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde;

Türkiye Yeni Bir Korona Dalgasına Girdi

“Dolayısıyla yeni bir dalgaya girmiş durumda ülkemiz diyebiliriz. Zaten bunu bekliyorduk çünkü başka ülkelerde de vaka sayısının arttığını görmüştük. Bunu daha öncede görmüştük yurt dışında artınca birkaç hafta içinde ülkemizde de artıyor. Dolayısıyla şimdide durum böyle o nedenle yeni bir dalga başladı diyebiliriz.

Covid-19 Servisleri Yeniden Açılabilir

Önlemlerin uygulanmaması nedeniyle artış hızının giderek arttı ve bu önümüzdeki aylarda toplum sağlığı için büyük tehlikelere neden olacak.

Yayılması ve riskli grupları kolayca bulması ve onlar üzerinden hasta yatışlarının artması ve ölümlerin gerçekleşmesi en büyük tedirginliğimiz. Covid-19 servisleri yeniden açılabilir.”

HES Kodu Ve Karantina Uygulamasının Geri Getirilmesi Gerekiyor

Prof. Dr. Alpay Azap, kapalı alanlarda maske zorunluluğunun, HES kodu uygulamasının ve tanı konulanlara karantina uygulamasının geri getirilmesi gerektiğini ifade etti.