DünyaEditörün SeçtikleriSağlık

İlk belirtisi ateş: Tamamen ölümcül olduğu açıklandı! Diğer belirtilere de dikkat edin

Tüm dünya koronavirüs salgını ile uğraşırken, ABD’den herkesin korktuğu bir haber geldi. ABD’de toprakta bulunan ölümcül bir bakteri türü herkesi panikletti. Genel olarak bazı bölgelerde görülen bakterinin yarattığı ilk hastalığın belirtisinin ateş olduğu açıklandı. Diğer belirtiler de peş peşe duyuruldu.

Koronavirüs salgının yanı sıra çok sayıda ilde maymun çiçeği virüsü görülüyor. ABD’de de son olarak tespit edilen ölümcül bakteri herkesin paniklemesine neden oldu.

ABD’DE İLK DEFA GÖRÜLÜYOR

Konuya ilişkin açıklama ABD Hastalık önleme ve Kontrol merkezleri Missisippi’nin Körfez kıyısının toprağında meydana geldi. Burada ölümcül bir bakteri bulunduğu tespit edildi. İlk olarak ABD’de görülen virüsün Melioidosis hastalığına neden olabileceği açıklandı.

DİĞER BELİRTİLERİ DE AÇIKLANDI

Melioidosis olarak adlandırılan hastalığa Burkholderia pseudomallei isimli bir bakteri türünün neden olduğu açıklandı. Kemirgenler dışında koyun, keçi, sığırda da görülme olasılığının yüksek olduğu belirtildi. İnsanlardan insanlara da nadir olsa geçtiği, ancak ölümcül olduğu açıklandı. Ateş dışındaki belirtiler arasında baş ağrısı ve eklem ağrısı olduğu ifade edildi.

TROPİKAL BÖLGELERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Söz konusu hastalık tipik olarak olarak Güney Asya, kuzey Avustralya gibi tropikal bölgelerde bulunur. ABD’de yıllık ortalama 12 vaka tespit edilirken hastaların çoğu bakterilerin endemik olduğu bir ülkeye seyahat etmişti. Hastalık en son 2021 yılında dört ayrı eyalette patlak verince, vakaların ithal bir aromaterapi spreyi ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı.