Personel Alımı

TÜİK personel alımlarını duyurdu! Merkez ve taşra teşkilatlarına sözleşmeli personel alınacak…

Son dönemlerde enflasyon rakamlarının yükselmesiyle birlikte sık sık gündemde anılan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu kez enflasyon verileriyle değil, personel alım ilanıyla gündemde. Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre TÜİK, merkez ve taşra teşkilatlarında istihdam sağlamak üzere personel alımı gerçekleştirecek. 4B sözleşmeli personel alımı yapılacak olan ilanda açıklanan bilgilere göre TÜİK personel alımlarına 3 – 12 Ağustos tarihleri arasında başvuru yapılabilecek. TÜİK’in personel alımlarına başvuruda bulunmak isteyen adayların aranan şartları karşılıyor olması gerekiyor. KPSS’den en az 60 puan almış olma şartıyla birlikte TÜİK personel alımlarında aranan diğer şartlar da belli oldu. İşte detaylar…

TÜİK PERSONEL ALIMLARI

TÜİK 4B sözleşmeli personel alımı gerçekleştireceğini duyurdu. Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre TÜİK merkez teşkilatlarında ve taşra teşkilatlarında güvenlik görevlisi ve temizlik görevlisi alımları gerçekleştirilecek. Ankara ve İstanbul merkez teşkilatlarında ve taşra teşkilatlarında toplamda 2 koruma görevlisi ve 17 temizlik görevlisi istihdam edilecek. Başvuruda bulunmak isteyen adayların KPSS’den en az 60 puan almış olması gerekiyor. Peki TÜİK personel alımlarına nasıl başvuru yapılır, TÜİK personel alım başvuru şartları neler?

BAŞVURU TARİHİ VE BAŞVURU YOLLARI

Başvuruda bulunmak isteyen adayların 3 – 12 Ağustos 2022 tarihleri arasında E-Devlet üzerinden veya Kariyer Kapısı üzerinden “Kamu İşe Alım” sayfasından başvuruda bulunması gerekiyor. Yayımlanan ilana göre başvurular yalnızca elektronik ortamda yapılacak ve başvuru tarihleri dışında yapılan, niteliklere uymayan, farklı yollarla yapılan başvurular değerlendirilmeye alınmayacak.

ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR

TÜİK personel alım ilanlarında aranan şartlar şöyle:

  • 657 sayılı DMK’nin 48’inci maddesine uygun olmak,
  • Tercih edilen pozisyon için aranan şartlara uymak,
  • 2020 KPSS (B) sınavına girmiş olmak ve uygun türlerde aranan puanı almış olmak,
  • Son başvuru tarihi itibariyle 30 yaşını doldurmamış olmak,
  • Herhangi bir kamu kurumundan ya da meslekten ihraç edilmemiş olmak,
  • Herhangi bir kamu kurumunda sözleşmeli olarak çalışmıyor olmak,