Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Koronavirüste korkulan oldu! Bilim Kurulundan haftalar sonra açıklama geldi: Maske zorunluluğu açıklaması

Ülkemizde özellikle son günlerde belirgin bir artış gösteren Covid-19 vakalarını değerlendiren Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü çok önemli açıklamalarda bulundu ve ölüm sayılarının arttığını bunun da beklenen bir durum olduğunu belirtti. Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü açıklamalarında Kurban Bayramı sonrası vaka sayılarında ciddi bir artışın olduğunu ancak şu anda bu artışın oranının azaldığını belirterek ölüm sayılarındaki artışı belirtti. Ayrıca Özlü açıklamalarında Vaka sayılarında nispeten iyiye gidiş olduğunu belirterek maalesef ölüm sayıları giderek arttığını bildirdi.

ARTIŞ  TRENDİ BEKLENEN DURUM

Şu an itibariyle bayram sonrası artış piki tamamlanacak gibi duruyor önümüzdeki haftalar içerisinde inişe doğru geçileceğini belirten Özlü açıklamalarının devamında virüsün aramızda dolaşmaya devam ettiğini belirtti. Özlü açıklamalarında kışla birlikte diğer solunum enfeksiyonlarında olduğu gibi Covid-19’da da bir artış trendinin beklenen bir durum olduğunu ifade etti.

MASKENİN FAYDASI VAR

Ayrıca bu konuda Bilim Kurulu üyesi Özlü’nün açıklamaları şöyle oldu:

“O açıdan bu iş bitmiş gibi davranmamakta fayda var. Açık havada mesafemizi koruyabiliyorsak sorun yok. Kapalı, dar mekânlarda dolmuş, otobüs, toplu taşıma mesela bunlardan bir tanesi böyle ortamlarda bulaşması çok kolay onun için dikkatli olmakta ve maskemizi kullanmakta fayda var”