GenelGündemSağlık

Ardı arkası kesilmedi, yeni virüs salgını haberi çok geçmeden verildi! İşte Çin’de ortaya çıkan yeni virüs… Hayvanlardan insanlara bulaşıyor

Çin’den korkutan bir haber daha geldi! Merkezi olan ve buradan tüm dünyaya yayılarak milyonlarca kişinin ölümüne neden olan koronavirüsün peşinden Çin’de bir virüs salgını daha tespit edildi.

Bilim insanları Çin’in doğusunda hayvandan insana bulaştığı düşünülen ve şimdiye kadar en az 35 kişide tespit edilen yeni bir virüsü dikkatle izliyor. Langya (LayV) isimli henipavirüs, Çin’in Şantung ve Henan eyaletlerinde görüldü. Virüsün belirtileri arasında ise tıpkı koronavirüste olduğu gibi ateş, yorgunluk ve öksürük olduğu ortaya çıktı.

BBC News Türkçe’nin aktardıklarına göre virüs hakkında ilk bulguların New England Tıp Dergisi’nde yayımlandı. Eldeki bilgilere göre virüs en çok kır farelerinde görülüyor.

PANİK YAPMAYIN, DENİLDİ

Çin devlet haber kurumu Global Times’a konuşan ve Singapur’da Duke-NUS Tıp Okulu’nda araştırmacı olan Wang Linfa, virüsün şimdiye kadar ölüme veya ciddi hastalığa yol açtığına dair bir gösterge olmadığını söyledi ve paniğe gerek olmadığını ifade etti. Ancak Wang, doğada bulunan virüslerin insanlara ilk bulaştığı dönemlerde öngörülemeyen sonuçlara yol açabileceğini ve bu yüzden dikkatli olunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

FARE, KÖPEK VE KEÇİLERDE ORTAYA ÇIKTI

Uzmanlar, virüsün test edilen sivri farelerinin yüzde 27’sinde, köpeklerin yüzde 5’inde ve keçilerin yüzde 2’sinde tespit edildiğini paylaştı.