Editörün SeçtikleriEkonomi

Böyle zam görülmedi! Yüzde 250 oranında zam yapıldı: Ortalık karıştı

Son dönemlerde Doğuş Üniversitesi ile ilgili zam haberler yayılmaya başladı. Eğitim ücreti artışı yıl boyunca yüzde 5’i geçmeyecek sözü veren Doğuş Üniversitesi’nin öğrencilere yüzde 250 oranında zam yaptığı iddia edildi. Böyle zam görülmedi! Yüzde 250 oranında gelen zam sonrasında ortalık karıştı.

Yıllık eğitim ücreti artışının yüzde 5’i aşmayacağı sözü verildi. Yüzde 200 ila 200’ü aşan zam yapan Doğuş Üniversitesi’nin öğrencileri Dudullu kampüsünde fahiş zamlar olay oldu.

ZORUNLU OLARAK GÜNCELLEDİK

Öğrencilerin protestolarıyla eş zamanlı olarak yazılı açıklama yapan Doğuş Üniversitesi Genel Sekreteri Av. Bağlan Uzgören, burs ve indirimlerin korunduğunu da belirterek, “2022 -2023 akademik dönemi mevcut öğrenci ücretlerimizi, ülkemizde ve dünyada yaşanan olağanüstü ekonomik koşullar altında zorunlu olarak güncelledik.” dedi.

PROTESTOLARDAN SONRA BİR ZAM DAHA YAPILDI

Doğuş Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisi Kerem Yavuz, T24’e yaptığı açıklamada, “İlk protestodan sonra fiyatları bir daha güncellediler. 2 yıllık önlisans öğrencilerinin eğitim ücretlerini 5 bin lira kadar artırdılar. Neye göre bu zamları yapıyorlar? Kendi kafalarına göre yüzde 15 indirim vardı onu da kaldırdılar. Kendilerine göre bir fiyat sistemi kurdular. Ne yapacağız bilmiyoruz. Ben 2021-2022 girişliyim. Benim senem için yüzde 10’dan fazla zam yapılmayacak denildi. Benden önceki senelerde yüzde 5’miş. O kadar çok reklamını yapıyorlar ki ‘yüzde 5, yüzde 10 konusunda. Bu çok büyük bir dolandırıcılığa giriyor. Burada nitelikli bir suç söz konusu.” ifadelerini kullandı.