DünyaEditörün Seçtikleri

Bu sefer koronavirüs değil: Vaka sayısı 35 bini aştı! Vakaların neredeyse hepsi erkek..

Tüm dünya koronavirüs salgını ile mücadele ederken şimdi de maymun çiçeği hastalığı çıktı. Tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılan salgına ilişkin yeni bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada salgının 92 ülkede görüldüğü ve vaka sayısının 35 bini aştığı duyuruldu. Aynı zamanda 12 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan hastalıkta vakaların neredeyse tamamını erkeklerin oluşturduğu ifade ediliyor.

Konuya ilişkin önemli açıklama Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapıldı. DSÖ, yaptığı açıklamasında hastalığı 92 ülkede görüldüğünü söyledi. 35 bini aşan vakaların büyük bir kısmını erkekler oluşturuyor. Maymun çiçeği virüsü yüzünden 12 kişi hayatını kaybetti.

12 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamada, maymun çiçeği virüsünün şu ana kadar 92 ülkede görüldüğünü ve dünya genelindeki vaka sayısının 35 bini aştığını belirterek, 12 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini aktardı.

“NEREDEYSE TÜM VAKALAR ERKEK”

Maymun çiçeği virüsü vakalarının neredeyse tamamının erkeklerden oluştuğuna dikkat çeken Ghebreyesus, “Neredeyse tüm vakalar, erkeklerle birlikte olan erkekler arasında bildirilmeye devam ediyor. Sağlığı ve insan haklarını korumak, bu topluluklara özel hizmetler ve bilgiler tasarlamak ve sunmak tüm ülkeler için önemini koruyor. Tüm ülkeler için birincil odak noktası, maymun çiçeği hastalığına hazır olduklarından emin olmak ve risk azaltma önlemleri dahil olmak üzere etkili halk sağlığı araçlarını kullanarak bulaşmayı durdurmak olmalıdır” dedi.

Aşıların salgını kontrol etmede önemli bir rol oynayabileceğini söyleyen Ghebreyesus, “Birçok ülkede aşılara yüksek talep var. Ancak şu aşamada aşıların temini ve bunların etkinliğine ilişkin veriler sınırlıdır” ifadelerini kullandı. Covid-19 salgını sırasında yaşanan ülkeler arasındaki eşitsiz aşı erişimine atıfta bulunan Ghebreyesus, “Covid-19 pandemisi sırasında gördüğümüz aşılara adaletsiz erişimin tekrarlanacağından ve en yoksulların geride kalmaya devam edeceğinden endişe duyuyoruz” ifadelerini kullanarak, maymun çiçeği virüsünü yeniden adlandırmak için çalışmaların yürütüldüğünü de sözlerine ekledi.

“KORONAVİRÜS ÖLÜMLERİ YÜZDE 35 ARTTI”

Covid-19 salgınında dünya genelinde vakaların ve can kayıplarının son haftalarda hızla arttığına dikkat çeken Ghebreyesus, son 4 hafta içinde Covid-19 nedeniyle küresel olarak bildirilen ölümlerin yüzde 35 arttığını açıkladı. Ghebreyesus, “Sadece geçen hafta, dünya çapında 15 bin kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Enfeksiyonları önlemek ve hayat kurtarmak için tüm araçlara sahip olduğumuz için bu kabul edilemez. Hepimiz bu virüsten ve pandemiden bıktık. Ancak virüs bizden bıkmadı. Omicron baskın varyant olmaya devam ediyor ve BA.5 alt varyantı yayılmanın yüzde 90’nından fazlasını temsil ediyor” dedi.