Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Son dakika olarak açıklandı: EYT’de formül belli oldu! Kim nasıl yararlanacak duyuruldu

Ülkemizde milyonlarca kişi EYT’deki formülü merakla bekliyor. Emekli olamayanlar ve emeklilikte yaşa takılanlar formülleri araştırıyor. Geçtiğimiz günlerde Bakan Bilgin yaptığı açıklamasında masada sadece tek formülün olduğunu belirtmişti. EYT’de formül belli oldu! Kim nasıl yararlanacak? İşte detaylar

Milyonlarca kişinin beklediği EYT’de formül belli oldu. Erken emeklilik hayali kuranlar için hazırlana düzenlemenin yıl sonuna kadar hazırlanıp duyurulması bekleniyor.

Vatandaşlar EYT’de son dakika gelişmelerini araştırırken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklama geldi. Bakanı Vedat Bilgin, masada tek formülün olduğunu açıklamıştı. O formülün detayları da ortaya çıktı.

‘MASAMIZDA TEK FORMÜL VAR’

Bakan Bilgin EYT’de en merak edilen konuya ilişkin geçtiğimiz günzerde yaptığı açıklamada, “Kamuoyunda saçma sapan formüller var. Bu formüller adına konuşanlar var. Hollanda, Almanya modellerinden bahsediliyor, bunlar doğru değil. Masamızda sadece bir tane EYT formülü var. Kamuoyunda konuşulan modeller doğru değil. Biz zaten 62 yaşında çalışanları emekli ediyoruz” açıklamasını yapmıştı.

EYT’DE MERAK EDİLEN FORMÜL ORTAYA ÇIKTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, masada tek formülün olduğunu açıklamıştı. O formülün detayları da ortaya çıktı.

TRT’de yer alan habere göre, erkeklerde 9000 gün ve 25 yıl, kadınlarda 7200 gün ve 20 yılı tamamlayanlar emeklilik hakkı kazanacak.

1,5 MİLYON KİŞİ YARARLANACAK

Düzenlemeden 1999 yılı ve öncesi işe girenler yararlanacak. Sadece SSK’ların değil, Bağ-Kur’lu vatandaşlar da sürece dahil edilecek. Bu kapsamda Türkiye’de 1 milyon kişi bulunuyor ve her yıl 450 bin kişi emekli oluyor.

Yasanın hayata geçtiği dönemde 1,5 milyon kişinin emekli olması bekleniyor. Taslak tamamlandığında Cumhurbaşkanı’na onaya sunulacak