Editörün SeçtikleriEğitimGündem

MEB yeni kararını açıkladı! Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor: Tamamen geçerli oluyor

Geçtiğimiz günlerde koronavirüse yakalanıp atlatan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Koca açıklamalarında okullardaki dönem hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Okulların açılmasında endişe edilmemesi gerektiğini belirten Bakan Koca maske takmak isteyen olabilir, takabileceklerini ifade etti. Bunun yanı sıra Bakan Koca zorunlu olmadığını belirterek şöyle devam etti:

BAKAN KOCA’NIN AÇIKLAMALARI

“Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan sonraki süreçte hiçbir kısıtlama olmadan eğitimlerine devam edecekler. Koruma açısından bir önemli grup ise ek hastalığı olan çocuklarımız. Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları önemli, onların daha dikkatli korunması gerektiğini özellikle ifade etmek istiyorum.

Maske için genel anlamda artık bir zorunluluk olmayacak. Hastalık belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak için takmalılar. Ek hastalığı olan ve ileri yaştaki vatandaşlarımız kalabalık ortamlara girmeden önce maske takmalıdırlar.”

MASKESİZ BİR DÖNEM

Ayrıca MEB tarafından da çok önemli bir karar alındı. Bu dönem ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için maske kullanımı tamamen kaldırıldı. Bu maske kullanımının kaldırılmasına ilişkin Bakan Mahmut Özer bir açıklama yapmıştı. Bakan Özer açıklamalarında şu ifadelere yer vermişti:

“Biz de Millî Eğitim Bakanlığı olarak okul öncesinden ilkokula, ilkokuldan ortaokula, ortaokuldan liseye 18 milyon öğrencimizin eğitim aldığı tüm okullarda artık kapalı mekânlarda maske kullanımını kaldırmış bulunuyoruz.”