Editörün SeçtikleriEkonomiGenelGündem

SGK üzerinden paranızı almayı unutmayın! Çocuğu olan hak kazanıyor: Tek seferlik para veriliyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden paranızı almayı unutmayın! Resmen belli oldu. SGK tek seferlik para ödemesi yapıyor. Çocuğu olan, başka şarta gerek kalmadan ödeme almaya hak kazanıyor. Şartı taşıyan herkes başvuru gerekmeksizin ödemesini alacak. Üstelik 2022 yılında ödemelere zam da geldi. İşte detaylar…

Doğum yapması halinde sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilen emzirme ödeneği ile ailelere 316 lira destek sağlanıyor. SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılara yardım SGK tarafından ödenirken kamu görevlilerine ise çalıştıkları kurum tarafından ödeme veriliyor.

SGK ÖDEME ALMA ŞARTLARI

Sigortalılara emzirme ödeneği verilebilmesi için, 4a’lı çalışan sigortalının adına doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması, 4b’li çalışan sigortalı için de doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış olması ve Genel Sağlık Sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin herhangi bir borcunun olmaması gerekiyor.

Diğer bir şart ise doğumun canlı gerçekleşmiş olması. Emzirme ödeneğine hak kazanan fakat sigortalılığı sona eren kişilerin 300 gün içinde çocuğu doğarsa, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde sigortalı adına en az 120 gün prim ödenmiş olması gerekiyor. Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalıların ödeneklerini almaları için SGK’ya talep dilekçesi verme şartı 2014’te kaldırıldı. Emzirme ödeneği, sistemde görülen emzirme ödeneği raporuna istinaden otomatik olarak ödeniyor.