Bilim, TeknolojiEditörün SeçtikleriGündem

Cep telefonu, bilgisayar, tablet ya da akıllı saat kullananlar dikkat: Yeni karar çıktı! Resmi Gazete’de yayımlandı

Gelen bir son dakika haberine göre Resmi Gazete’de önemli bir karar yayımlandı. Cep telefonu, bilgisayar, tablet ve akıllı saat kullanıcılarını ve bu ürünleri yeni alacak kişileri ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Eskişehirli avukat Aslıcan Özgür İleli, Ticaret Bakanlığının Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlandığını belirterek, 14 günlük koşulsuz cayma hakkının kalkacağını ifade etti. Detaylar haberimizde

Konuya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Avukat İleli, 1 Ekim tarihinden itibaren internetten alınan elektronik ürünlerde artık koşulsuz iade olmayacağının altını çizerek detayları aktardı.

“TÜKETİCİYİ BİRÇOK HAK KAYBINA UĞRATACAKTIR”

Diğer tüm ürünlerin iadesi için de tüketicinin kargo ücreti ödemek zorunda kalacağını belirten Avukat İleli, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Tüketiciye teslim edilen malın ayıplı olması halinde ise, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’na bakmak gerekir.

Kanunun 8. maddesinde, ‘Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle, sözleşmeye aykırı olan maldır’ şeklinde beyan edilmiştir. Bu maddeden yola çıkılmalıdır ve ayıplı malı geniş yorumlamamız gerekmektedir. Yeni düzenlemede; tüketici, telefon ve bilgisayar gibi ürünlerin paketini açmasa bile ürün iade edilmeyecek. Tüketici, ayıplı olan malın masraflarından sorumlu tutulmamalı. Bu hususlar, tüketici aleyhine sonuç doğurabilir. Günümüzde internet alışverişlerinde birçok mağduriyet yaşanarak hukuka ve yasaya aykırı alışverişler gerçekleşmektedir. Elektronik ürünlerin geri iade koşulunun olmaması, tüketiciyi birçok hak kaybına uğratacaktır. Bu konuya ilişkin ek bir düzenleme getirilmelidir. Tüketiciye daha fazla alan tanınmalıdır”