Editörün SeçtikleriGündem

Otomobil alacak olanlar dikkat! Düşük ÖTV diliminde yer alan sadece 2 model bulunuyor!

Otomotiv sektörü, pandemi ve yüksek enflasyon dönemlerinden en fazla etkilenen sektörlerden biri oldu. Zira pandemi döneminde yaşanan çip kriziyle birlikte otomobil markalarının üretimleri yavaşladı ve tedarik zincirlerinde de aksamalar meydana gelince, otomobil fiyatları hızla artış gösterdi. Küresel piyasalarda yükselen otomobil fiyatlarına Türkiye’de bir de döviz kuru ve ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) unsurları dahil olunca, ülkemizde sıfır otomobiller çok ciddi şekilde fiyat artışıyla karşılaştı.

Sıfır otomobillerin neredeyse tamamı %80’lik ÖTV dilimine geçerken, ikinci el piyasasına getirilen 6 bin kilometre ve 6 ay düzenlemesinin ardından piyasada ÖTV indirimi beklentileri oluştu. Düşük ÖTV’lerde sadece 2 model kaldığı belirtilirken, araç sahibi olmak isteyenler yüzde 45-60 ÖTV diliminde otomobil bulunup bulunmadığını araştırıyor. Piyasaya ÖTV indirimleri yansıyacak mı? İşte detaylar…

DÜŞÜK ÖTV DİLİMİNDE SADECE 2 MODEL KALDI

Yılbaşından bu yana otomotiv sektöründe yaşanan hareketlilikle birlikte gelinen noktada piyasadaki sıfır otomobillerin neredeyse tamamı yüzde 80’lik ÖTV dilimine geçti. Düşük ÖTV diliminde sadece 2 model kaldığı belirtilirken, konuya ilişkin olarak milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, “Fiat Egea 1.4 benzinli baz model manuel şanzıman ile Hyundai i10 yüzde 70’lik dilimde” sözlerini dile getirdi.

ÖTV DİLİMLERİ NASIL BELİRLENİYOR?

Araçlar, fiyatlarına göre ÖTV dilimlerine giriyor ve bu kapsamda hangi aracın hangi ÖTV diliminde yer alacağı da şöyle belirleniyor:

  • 353 bin TL ile 400 bin TL arasındaki araçlar yüzde 70’lik dilimde,
  • 401 bin TL ve üzerindeki araçlar yüzde 80’lik dilimde.

ÖTV İNDİRİMİ GELECEK Mİ?

ÖTV dilimleri incelendiğinde ve fiyat aralıkları ele alındığında, yüzde 80’lik dilimde olmayan, yani 401 bin TL’den daha ucuz sıfır modellerde sadece Fiat Egea’nın ve Hyundai i10’un kaldığı görülüyor. Sektör temsilcileri, ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğunda bir ÖTV indirimi beklemediklerini ifade etti.