EkonomiGündem

Gram altında yeni rekor! Altın alacaklar elini çabuk tutsun: Altın fiyatlarının yıl sonunda geleceği seviye belli oldu

Altın fiyatları küresel gelişmelerin ve dolar kurunun etkisiyle değişmeye devam ediyor. Elinde altını olanlar ve satmayı planlayanlar ile altın almayı düşünenler ise güncel fiyatları ve altının sene içinde ne kadar olacağını merak ediyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk altının güncel konumu ve yıl sonunda geleceği noktaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Fed toplantısının gerçekleştiği gün konuşan Yıldırımtürk şunları söyledi:

“ABD Merkez Bankası Fed, 27 Temmuz’daki faiz toplantısında, 75 baz puanlık faiz artışı yaptıktan sonra ağustos verilerine dikkat çekmiş ve gelen verilere göre eylüldeki faiz artışı miktarını belirleyeceklerini söylemişti. Şu anda ABD’nin işsizlik ve enflasyon verilerine bakıldığında piyasalarda Fed’in bugünkü (21 Eylül) faiz toplantısında 75 veya 100 baz puanlık bir artışa gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu durum da altın fiyatlarını baskılıyor.”

“Rusya-Ukrayna krizi, buğday ve tahıl sevkiyatındaki sorunlar, Rusya’nın enerji kozunu kullanması ve bunun enflasyon üzerindeki etkileri, Çin ile Tayvan arasındaki gerginliğin tırmanması, iklim krizi nedeniyle güney yarım küredeki kuraklığın gıda fiyatlarını artıracağı beklentisi gibi dünyadaki politik sorunlar masada duruyor. Bu tedirginlik ve belirsizlikler, yerel para birimlerine olan güveni azaltıp altını öne çıkaracak.”

GRAM ALTIN KAÇ TL OLACAK?

Mehmet Ali Yıldırımtürk gram altının yıl sonunda 1450 lirayı göreceğini açıkladı:

“Yıl sonunda 1.850-1.900 dolar olacaktır. Bunun dışında iç piyasada da enflasyonun düşmemesi ve seçim hazırlığı sonucunda vatandaşlar kendini korumak için güvenli liman olan altına yönelecektir. Ayrıca kur korumalı mevduatlar (KKM) dövizde bir istikrar oluşturduğu için dolara olan ilgi de azaldı. Tüm gelişmeler ışığında doların yükselişi de devam ederse gram sene sonuna doğru 1.450 liraya ulaşır.”

“Ons altın (31.1 gram) 5 Ağustos 2020’de tarihinde ilk kez 2 bin doları aşmıştı. Gram ise 20 Aralık 2021’de rekor kırarak 1.000 lirayı test etmişti. Dün ise ons altın 1.669 dolar, gram ise 981 lira seviyesinde seyretti. Uzmanlar, “Fed, faiz artırmasına rağmen, piyasayı enflasyonun düşeceği konusunda ikna edemezse altında yükseliş hızlanır.”