Editörün SeçtikleriGündem

Asgari ücret kaç TL olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Bilgin sinyali verdi!

Milyonlarca vatandaş, maaş zamlarında nasıl bir yol izleneceğini merakla bekliyor. Bilindiği üzere asgari ücrete Temmuz ayında yıl ortası zammı yapılmıştı. Normal şartlarda asgari ücrete yılda bir kez, Aralık aylarında belirlenen oranda zam uygulanıyor ve asgari ücret bir yıl boyunca değişmiyor. Ancak 2022’de hızla yükselen enflasyon nedeniyle asgari ücrete Temmuz ayında bir zam daha uygulanmıştı.

Bu zammın ardından gözler, 2023 yılı için belirlenecek asgari ücret tutarına çevrilirken, Aralık ayında asgari ücrete ne kadar zam uygulanacağı merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamalarda asgari ücret zammı için sinyalleri verdi. Peki Ocak 2023 itibariyle asgari ücret kaç TL olacak? İşte detaylar…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ASGARİ ÜCRET SİNYALİNİ VERDİ

Ağustos ayı enflasyon oranı yüzde 1,46’lık artışla birlikte yıllık bazda 0,61 puan arttı. Gelen enflasyon verileri ile birlikte 2022 yılının ikinci 6 aylık enflasyon farkına göre 2023 yılı yeni asgari ücret tutarı da belirlenecek. Konuya ilişkin tahminler gündeme gelirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son dakika açıklamaları sinyalleri verdi.

Erdoğan açıklamasında, “Küresel ekonomik krizin ülkemize olan etkileri sebebiyle sıkıntı yaşayan her kesimi rahatlatacak adımları attık, atmayı da sürdüreceğiz. Asgari ücret, memur ve emekli maaşına kadar tüm kısımların gelirlerini ciddi şekilde yılbaşından itibaren tekrar yükselterek enflasyonun refah kaybını aşama aşama gidermekte kararlıyız” sözlerini dile getirdi.

BAKAN BİLGİN’İN AÇIKLAMALARI

Yeni asgari ücretle ilgili bir açıklama da Bakan Vedat Bilgin’den geldi. Bilgin ise açıklamasında, “Önümüzdeki Aralık ayında yeniden asgari ücreti değerlendireceğiz. Enflasyonun tahribatını değerlendirerek kararımızı açıklayacağız. 3600 düzenlemesiyle yaklaşık 6 milyon çalışanın hayatlarını düzenleyecek ciddi bir reforma imza attık” dedi. Asgari ücret, Temmuz ayında yapılan yüzde 30’luk ek zam sonrası net 5.500 TL’ye yükseltilmişti.