Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Asgari ücrete rekor zam geliyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret müjdesini duyurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’nin TBMM grup toplantısında asgari ücretle ilgili son dakika açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında milyonlarca asgari ücretli çalışanı heyecanlandırdı ve sevindiren haberi verdi.

ERDOĞAN ASGARİ ÜCRET ZAMMI MÜJDESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücretle ilgili yaptığı açıklamalarında yılbaşından sonra hem tamamlanan yatırımlarla, hem makroekonomideki iyileşmelerle, hem çalışanların ücretlerinde yapılacak artışla güzel haberi duyuracaklarını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle oldu:

“İnşallah yılbaşından sonra hem tamamlanan yatırımlarla, hem makroekonomideki iyileşmelerle, hem çalışanların ücretlerinde yapacağımız artışlarla ülkemizde güzel bir havanın esmesini sağlayacağız”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sonrasında 2022 yılı için asgari ücrete görülmemiş bir zam yapılarak maaşlarda yüzde 52 oranında artış sağlanmıştı. Yapılan zam sonrası asgari ücret 2022 yılı için net olarak 4 bin 253 lira 40 kuruş olarak belirlenmişti.

5.500 TL’YE YÜKSELMİŞTİ

Bunun yanı sıra enflasyon rakamlarının yılın ilk 6 ayında yüzde 70’i aşmasıyla maaşlara ikinci bir zam yapılma ihtiyacı doğmuştu. Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücrete ikinci bir zam yapıldığını duyurmuştu. Böylece asgari ücret yüzde 30 artışla net 5 bin 500 liraya yükselmişti.