Editörün SeçtikleriGündem

Valilik resmi olarak açıkladı: Yasak bugün başladı! 8 gün boyunca devam edecek

Valilik tarafından son dakika bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada valilik 8 günlük yasağın başladığını duyurdu. Vatandaşlara uyarılarını sıralayan Van Valiliği, detayları tek tek aktardı. İşte yasağın gerekçesi ve süresi..

Van Valiliği, il halkını ilgilendiren bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada anayasa ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ile yasaklanma şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu ele alınan eylem ile saldırıların önüne geçilmesinin planlandığı duyuruldu.

YAPILAN YAZILI AÇIKLAMA

Vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması başta olmak üzere terör örgütlerinin kötü emellerinin bertaraf edilmesi, milli güvenliğin tesis edilmesi, kamu düzeni ile genel sağlığın muhafaza edilmesi, suç işlenmesinin önüne geçilmesi, temel hak ve özgürlükleri ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesinin amaçlandığı bildirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Van sınırları içerisinde valilik ve kaymakamlık makamlarının uygun görecekleri etkinlikler hariç olmak kaydı ile 5 Ekim tarihinden itibaren geçerli olup 12 Ekim tarihine kadar devam edecek 8 günlük süre ile gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması, imza kampanyası düzenlenmesi 5442 sayılı İl idaresi kanununun 11. maddesinin A ve C fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında yasaklanmıştır”