Editörün SeçtikleriEkonomi

Trafiğe çıkan sürücüler dikkat! Aracında olmayan çıra gibi yandı! Bu yıl 846 TL para cezası kesilecek

Trafiğe çıkan araçların belirli kurallara uyması gerekiyor. Bu kurallardan biri de kış mevsiminde takılması gereken kış lastiği kullanımı. Artık havaların yavaş yavaş soğuması ile birlikte kış lastiği soruları da araştırılmaya başlandı. Kışlık lastik ne zaman takılacak?

Kış mevsiminde araç kullanımı, diğer mevsimlere göre daha da zor. Buzlanma, kar, don ve tipi gibi durumlarda aracın kaza yapmadan sağlıklı bir şekilde gideceği yere varabilmesi için kış lastiği kullanması gerekiyor. Ancak kış lastiği kullanmamanın belirli bir cezası bulunuyor.

KIŞ LASTİĞİ KULLANIMI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Kış lastiği kullanımı 1 Aralık Perşembe günü tüm Türkiye’de başlayacak. İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan kolluk kuvvetleri kurala uyulup uyulmadığını direkt tespit edecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belli dönemi için zorunlu tutuluyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

1 NİSAN 2023 TARİHİNE KADAR DEVAM EDECEK

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimlerince yapılıyor.

Kış lastiği takma zorunluluğu bugün başlayacak ve 1 Nisan 2023’e kadar devam edecek.