Editörün SeçtikleriSağlık

Geceleri tuvalete kalkanlar dikkat: Büyük tehlike! Eğer birden fazla kalkıyorsanız..

Geceleri belirli bir sayıda tuvalete kalkmanın risk oluşturduğu açıklandı. Peki, geceleri kaç kere tuvalete kalkmak hastalık belirtisi sayılıyor? Büyük tehlike! Eğer sizler de gece tuvalete kalkıyorsanız, mutlaka bu haberi okumalısınız! İşte bütün detaylar..

Herkes deliksiz bir şekilde uyuyup, dinç bir şekilde kalkmak ister. Ancak uykunun en güzel yerinde gelen tuvalete çıkma hissi, kaliteli bir uykunun önündeki en büyük olumsuzluktur. Uzmanlar, kişinin kaliteli bir uyku çekmesi için beslenme düzenine dikkat etmeli, alkol, kafein ve asitli içeceklerden uzak durulması gerektiğini belirtiyor.

UYKUSUZ BAŞLANAN BİR GÜN..

Psikolog-Uyku Eğitmeni Tuğçe Yılmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında “Beynimiz uyku esnasında kendisinde meydana gelen hasarları onarır, çeşitli hormonları salgılayarak düzgün bir şekilde vücudumuzun işlemesine katkı sağlar. Uyku esnasında merkezi sinir sistemi yenilenir, sindirim sistemi düzenlenir, vücudun yağ tutması engellenir, kemik ve kaslar güçlenir, beyin dinlendiği için konsantrasyon ve odaklanma becerileri artar, dolaşım sistemi desteklenir, cilt yenilenir ve canlanır. Kısaca vücut kendini toparlar ve kişiyi yeni bir güne hazırlar. Bu yüzden uyku çok önemli bir yaşamsal faaliyet ve uykusuz başlanan bir gün stresli, yorgun ve mutsuz geçer” ifadelerini kullandı.

CİNSEL AÇIDAN DA OLUMSUZ ETKİLERİ VAR

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Çağrı Güneri, “Noktüri, kişilerin idrar sıkışıklığı hissi ile uykudan uyanma durumu. Bu, başlı başına bir hastalık olarak değil, daha ziyade birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Uyku kalitesini etkileyeceği için hastanın yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkiler. Örneğin, gün içinde halsizlik ve uykuya meyilli hale getirir. Ayrıca cinsel fonksiyonları da olumsuz yönde etkiler” dedi.

BİRDEN FAZLA İDRARA KALKIYORSANIZ DİKKAT

Normal şartlarda sağlıklı bir bireyin 7-8 saat kesintisiz uyuması gerektiğini söyleyen Güneri, “Ancak bazı insanlar alışkanlık olarak geceleri bir kez idrara kalkabilirler. Birden fazla kere idrara sıkışarak uyanma durumunda noktüriden bahsedebiliriz” dedi.