DgsEditörün SeçtikleriEğitimSınavlar

ÖSYM beklenen haberi açıkladı: Sonuçlar sabah saatlerinde belli oldu! T.C. kimlik numarası ve şifrenizle sorgulayın

Sabah saatlerinde ÖSYM’den son dakika bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada binlerce adayın beklediği 2022 DGS ek yerleştirme sonuçları açıklandı. Sonuçları bekleyen adaylar hemen T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sonuçlarını sorgulayabilecek.

Açıklama ÖSYM’nin Twitter adresi üzerinden yapıldı. 4-10 Ekim tarihleri arasında tercihleri alınan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ek yerleştirme sonuçları açıklandı. Adaylar sonuçlarını bu dakika itibarıyla sorgulayabilecek.

DGS EK YETLEŞTİRME SONUÇLARI

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

2022-DGS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

04 – 10 Ekim 2022 tarihleri arasında tercihleri alınan Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2022-DGS) ek yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar, ek yerleştirme sonuçlarına 17 Ekim 2022 tarihinde 10.00’dan itibaren https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilirler.

Bir yükseköğretim programını kazanan adayların kayıt işlemleri, ilgili üniversite tarafından 19 – 24 Ekim 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.

E-kayıt yaptırmak isteyen adaylar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının e-devlet kapısı üzerinden sunduğu “Üniversite E-Kayıt” uygulamasını tıklayarak https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit adresi üzerinden 19 – 20 Ekim 2022 saat 23:59’a kadar elektronik kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecektir.

Elektronik kayıt yapan adayların, ders kayıt işlemlerinde sorun yaşamamaları için e-kayıt işlemlerinin başarıyla gerçekleştirildiğine dair yazıyı ekranda görmeleri gerekmektedir.

E-kayıt işlemlerini başarıyla tamamlayan adayların, yerleştirildikleri üniversitelerin web sitelerinde duyurulacak tarihlerde yapılacak ders kayıt işlemleri için üniversitelerine giderek kendilerinden istenen belgeleri yetkililere sunmaları gerekmektedir.

Kayıt için adayların, yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu Üniversiteye süresi içinde başvurmaları gerekmektedir.

Ek yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgiler Ek’te sunulmuştur.

Adaylara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

2022-DGS Ek Yerleştirme Sonuçları